arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۹۶۵۳۵
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۹ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۱

تشکیل کمیته‌ ای برای بازنگری قیمت خودرو

بر اساس شیوه جدید قیمت گذاری خودرو قرار شد خودرو بر مبنای ارز مبادله‌ای و قیمت کف بازار قیمت‌گذاری شود. طبق مصوبه، خودروسازان مجازند قیمت خودرو را بین قیمت محاسباتی و نرخ بازار آزاد (قیمت تجاری) تعیین کنند و اگر قیمت های آنان بیشتر از نرخ ارز محاسباتی بود مابه التفاوت این قیمت را به حساب خزانه واریز کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: کمیته ویژه‌ای بین دولت و مجلس برای بازنگری در مصوبه اخیر قیمت‌گذاری خودرو تشکیل شد.

به گزارش شبکه ایران، سید هادی حسینی، عضو کمیسیون صنایع مجلس با اعلام این خبر گفت: کمسیون صنایع در جلسه مشترک با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت و رییس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انتقاداتی در مورد شیوه جدید قیمت گذاری خودرو ارائه کرد.

 به گفته حسینی افزایش قیمت خودرو که در برخی موارد حتی از قیمت در بازار ازاد هم بیشتر است یکی از ایراداتی بود که کمیسیون صنایع در مورد آن از وزارت صنعت توضیح خواست.

او افزود: در حالی که بارها عنوان شده بسیاری از خودروهای داخلی وابستگی ارزی محدودی دارند اما اکنون افزایش قیمت ارز یکی از مهمترین دلایل افزایش قیمت خودرو اعلام شده است.

حسینی خاطرنشان کرد: وقتی وابستگی ارزی خودروها یکسان نیست قیمت گذاری خودرو با ارز مبادله ای برای همه خودروها شیوه منطقی نیست.

نماینده قائم شهر و سوادکوه در مجلس همچنین گفت: بر طبق مصوبه جدید قیمت گذاری خودرو قرار است مابه‌التفاوت قیمت محاسباتی خودرو (براساس ارز مبادلاتی) و نرخ بازار آزاد به حساب خزانه واریز شود در حالی که اگر این پول غیر قانونی از مشتری گرفته شده باید به او بازگردانده شود نه به حساب خزانه.

بر اساس شیوه جدید قیمت گذاری خودرو  قرار شد خودرو بر مبنای ارز مبادله‌ای و قیمت کف بازار قیمت‌گذاری شود. طبق مصوبه، خودروسازان مجازند قیمت خودرو را بین قیمت محاسباتی و نرخ بازار آزاد (قیمت تجاری) تعیین کنند و اگر قیمت های آنان بیشتر از نرخ ارز محاسباتی بود مابه التفاوت این قیمت را به حساب خزانه واریز کنند.

به گفته عضو کمیسیون صنایع مجلس کمیته ویژه‌ای بین دولت و مجلس برای بازنگری در مصوبه اخیر قیمت‌گذاری خودرو و تدوین دستورالعمل جدید تشکیل شد.
نظرات بینندگان