arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۹۶۵۹۸
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۰ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۱

تعدادی از گران‌ترین طلاق‌های دنیا

طلاق هم به عنوان یك ناهنجاری در جامعه، تعاریف دیگری در دنیای پرزرق و برق ساخته شده در رسانه‌های غربی به خود گرفته است. بنابراین شاید درست نباشد با معیارهای بیرونی به این معضل بپردازیم، هر چند چندان قصد این كار را هم نداریم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
باشگاه خبرنگاران: دنیای تبلیغاتی غرب، دنیای دیگری است، بدون هیچ ارزشگذاری خاصی روی بد بودن و خوب‌بودنش، تنها دنیای دیگری است و همین نكته معلوم می‌كند معیارها در این دنیای رویاگونه شكل متفاوتی به خود می‌گیرد. هنجارها گاه در این دنیا ناهنجاری تلقی می‌شود و در مقابل، ناهنجاری‌های بیرون از این وادی در این دنیای وارونه هنجار می‌شود.

طلاق هم به عنوان یك ناهنجاری در جامعه، تعاریف دیگری در دنیای پرزرق و برق ساخته شده در رسانه‌های غربی به خود گرفته است. بنابراین شاید درست نباشد با معیارهای بیرونی به این معضل بپردازیم، هر چند چندان قصد این كار را هم نداریم.

در جامعه‌های بیرون، تفاهم نداشتن، مشكلات جنسی و... می‌تواند از اصلی‌ترین دلایل طلاق مطرح شود، اما انحطاط اخلاقی، شوی بزرگ تبلیغاتی و رسانه‌های فضول مهم‌ترین دلایل طلاق در هالیوود است.

اخبار چهره‌ها همیشه برای مخاطبان جذاب بوده است، همین است كه یكی از ارزش‌های خبری در دنیای روزنامه‌نگاری عنصر شهرت است، اما این ارزش خبری در هالیوود كاربرد بیشتری دارد. گاه اخبار طلاق ـ یا ازدواج یا خرید خانه و حتی اتومبیل ـ یك چهره درجه 2 را تبدیل به مشهورترین چهره هالیوود می‌كند و شهرت در این دنیا بهترین سرمایه برای فرد مشهور است بویژه این كه شهرت در هالیوود برابر با شهرت در جهان است به همین دلیل است كه اولین پرسش درباره طلاق در آنجا رقم‌های رد و بدل شده است تا دلایل طلاق و ناهمسازی زوج‌ها و... . دستگاه عریض و طویل هالیوود مجبور است به همه چیز به عنوان كالایی قابل ارائه نگاه كند و همین است كه طلاق‌ها گاه به اندازه فیلم‌های فاخر هالیوود درآمدزاست. طلاق‌ها در هالیوود تبدیل به یك شوی بزرگ تبلیغاتی شده است و بسیاری از چهره‌ها به دنبال ركوردزدن در این دنیا با یكدیگر رقابت می‌كنند. این كه كدام یك، بیشترین آمار طلاق را دارند یا گران‌ترین طلاق از آن كدامشان است یا مضحك‌تر این كه كمترین زمان زندگی مشترك را باید به نام كدام‌یك نوشت؟! مهم این است كه ركورددار باشند. این رفتاری است كه زندگی در توهمی به نام هالیوود در پی دارد.

شجاع دل


شاید در جوامع دیگر ازدواج كار گرانی باشد، اما این نكته در هالیوود در مورد طلاق مصداق دارد. همین است كه رقم‌های نجومی رد و بدل‌شده در جریان طلاق‌ها جذابیت پیدا می‌كند و متری می‌شود برای ركوردشكنی ستارگان هالیوودی.

طلاق مل گیبسون ـ بازیگر و كارگردان ـ ازهمسرش سال گذشته در دادگاه لس‌آنجلس ركوردشكن بود! اما باید گفت این تجرد برای كارگردان «شجاع‌دل» بسیار گران تمام شد.

رابین، همسر پیشین او كه نزدیك ۳۰ سال با او زندگی كرد و مادر هفت فرزند او نیز بود، نیمی از اموال مل گیبسون را ـ كه حدود ۸۵۰ میلیون دلار تخمین زده شده است ـ به دست آورد و شاید بتوان گفت این مقدار بیشترین قیمت پرداخت شده برای طلاق در تاریخ هالیوود است.

از آنجا كه این زوج نتوانستند با یكدیگر به توافق برسند، رابین پنجاه و پنج ساله از نظر قانونی نیمی از آنچه در طول زندگی مشترك به دست آورده‌اند، صاحب می‌شود.

به گزارش جام جم، مل گیبسون بیش از ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی‌اش را فقط از فیلم مصائب مسیح به دست آورده است، حدود صد میلیون دلار املاك خریداری شده در سراسر جهان دارد (او همچنین جزیره‌ای در فیجی به مبلغ ۱۵ میلیون دلار را در سال ۲۰۰۵ خریداری كرده است) و نیز حدود ۷۵ میلیون دلار هم از تهیه‌كنندگی پروژه‌های سینما و تلویزیون به دست آورده است.

گیبسون، رابین را هنگامی كه او در دهه ۱۹۷۰ یك‌دستیار دندانپزشكی بود، ملاقات می‌كند. این بازیگر و كارگردان زمانی كه دوازده ساله بود با خانواده‌اش به استرالیا مهاجرت كرد. از نقش‌های به یادماندنی او می‌توان به بازی در فیلم مكس دیوانه و البته نقش والاس در فیلم شجاع‌دل اشاره كرد كه برای او جایزه اسكار را به همراه داشت.

مایكل جردن


ستاره بی‌تكرار بسكتبال شیكاگو هم بسیاری از مال و اموالش را خرج جدایی‌اش كرده است. مایكل جردن، صاحب شماره 23 شیكاگو بولز پس از 21 سال زندگی مشترك  به جدایی تن داد و در قبالش خانه 168 میلیون دلاری‌اش از دست رفت! این رقم‌های نجومی شاید برای مخاطبان و البته هواداران این ستاره ورزشی غیرقابل باور باشد، اما برای مایكل جردن این گونه نبود. شاید شعف و خوشحالی این بازیكن پس از جدایی بیشتر از این بابت باشد كه توانسته در فهرست گران‌ترین‌ها قرار گیرد و چیزی كه اهمیتی ندارد جدایی از زنی است كه دو دهه با او زندگی كرده است و البته در مرحله بعدی از دست‌دادن رقمی نزدیك به 168 میلیون دلار! باورپذیرترش می‌شود: 700 میلیارد تومان.

جدایی هریسون فورد، بازیگر آمریكایی از ملینا متیسون ـ كه در سال ۲۰۰۴ اتفاق افتادـ هم با ۸۵ میلیون دلار یكی از پرهزینه‌ترین طلاق‌های تاریخ بود.

به گزارش جام جم، اما شاید جالب‌ترین طلاق هالیوود را مدونا و گای ریچی به ثبت رسانده باشند كه نه فقط یكی از گران‌ترین طلاق‌های تاریخ بود، بلكه اولین طلاق در میان ستاره‌ها به شمار می‌رفت كه در آن، زن هزینه‌های طلاق را به مرد پرداخت می‌كرد. مدونا به همسر سابق خود حدود ۹۲ میلیون دلار پرداخت چراكه طبق برآورد كارشناسان، دارایی مدونا حدود ۳۰۰ میلیون پوند و دارایی همسر سابقش تنها حدود ۳۰ میلیون پوند بود.

جیمز كامرون، مایكل داگلاس، كوین كاستنر و لیونل ریچی هم دیگر ستاره‌هایی بودند كه طلاقشان با رقم‌هایی بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون دلار جزو گران‌ترین طلاق‌های تاریخ قرار می‌گیرد.

روبرت مرداك


رسوایی شرم‌آور غول رسانه‌ای دنیا در سال گذشته اولین رسوایی او نبود.روبرت مرداك در دنیای شخصی خود نیز به عنوان فردی بی‌اخلاق زبانزد است. جدایی روبرت مرداك از همسرش آنا، یكی از پرهزینه‌ترین طلاق‌های تاریخ به شمار می‌رود.

آنها بعد از ۳۲ سال زندگی مشترك از هم جدا شدند و این طلاق برای وی7/1میلیارد دلار هزینه داشت. جــدایــــی عـــــدنـــان خاشقجی، تــاجر و دلال اسلحه سعودی از همسرش ثریا هم با ۸۵۰ میلیون دلار هزینه، در رده‌های بعدی طلاق‌های پرهزینه دنیا قرار دارد. خاشقجی مجبور شد برای طلاق دادن ثریا این مبلغ را به عنوان حق و حقوق او بپردازد كه البته بسیار كمتر از مهریه همسرش بود. مهریه ثریا 5/2 میلیارد دلار بود كه اگر قرار بود عدنان آن را تمام و كمال پرداخت كند، بیشتر از ۲۰ سالی كه رتبه‌دار گران‌ترین طلاق دنیا بودند، در این جایگاه باقی می‌ماندند.

خارج از گود هالیوود


سیلویو برلوسكونی، «ترین»‌های زیادی را در پرونده‌اش دارد. پرسابقه‌ترین سیاستمدار اروپایی، ثروتمندترین شخصیت سیاسی جهان و به اعتقاد خودش یكی از موفق‌ترین روسای تاریخ فوتبال دنیا كه مدیریت باشگاه آ.ث. میلان را بر عهده دارد. 

با این حال بتازگی به این افتخارات برلوسكونی، یك لقب دیگر هم اضافه شده است: «صاحب یكی از گران‌ترین طلاق‌های تاریخ دنیا»؛ لقبی كه پشت پرده آن به جنجال‌های اخلاقی او برمی‌گردد. نخست‌وزیر هفتادوشش‌ساله ایتالیا بالاخره با همسر دومش به توافق رسید تا با پرداخت روزانه یكصد هزار یورو نفقه به ورونیكا لاریو، او را طلاق دهد.

ورونیكا كه ۲۲ سال قبل، بعد از جدایی برلوسكونی از همسر اولش كارلا دال اوگلیو با او ازدواج كرده بود، سه سال قبل پس از رسوایی اخلاقی همسرش تصمیم به طلاق گرفت كه این تصمیم به خاطر به توافق نرسیدن آنها بر سر مسائل مالی سه سال به تعویق افتاد.

نظرات بینندگان