arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۹۶۶۰۸
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۱ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۱

عراق جایگزین ایران در صادرات نفت به هند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یکی از مقامات ارشد شرکت نفتی دولتی " هندوستان پترولیوم " اعلام کرد که این شرکت از ژوئن آینده خرید نفت از ایران را متوقف می کند.
 
به گزارش شفاف به نقل از رویترز، شرکت " هندوستان پترولیوم " قصد دارد عراق را جایگزین ایران در واردات نفت در سال 2013 کند.
 
هر گونه کاهش واردات نفت از ایران توسط هندوستان پترولیوم در راستای اجرای هدف بزرگتری است که هند برای کاهش مقدار نفت وارداتی از ایران در نظر دارد.  
 
هند چهارمین وارد کننده عمده نفت در جهان و دومین مشتری عمده نفت ایران به شمار می رود.
 
" ک. مورالی " مدیر شرکت پالایش نفت " هندوستان پترولیوم " در این باره گفت: این شرکت از ابتدای آوریل 2012 تا کنون از ایران روزانه 46 هزار بشکه نفت خریده است.  
 
وی افزود: این خریدها در چارچوب قراردادی انجام شده است که از آوریل 2012 تا آخر مارس 2013 منعقد شده است و بر اساس آن " هندوستان پترولیوم " روزانه 40 هزار بشکه نفت از ایران وارد می کند و حق وارد کردن روزانه 20 هزار بششکه نفت اضافی را هم دارد.
 
مورالی اضافه کرد: " هندوستان پترولیوم " در فاصله ماه مارس تا ماه می 2013، سه میلیون بشکه نفت از ایران خریداری می کند اما بعد از آن دیگر توانایی واردات نفت از ایران را نخواهد داشت.
 
مشکلات در بیمه، دلیل توقف صادرات نفت ایران به " هندوستان پترولیوم " اعلام شده است. این شرکت هندی دو پالایشگاه نفت در هند دارد.
 
شرکت های بیمه هند مستقیما تحت تحریم ها قرار نمی گیرند اما مجبور هستند برای پیشگیری از خطرات پیش رو به بازارهای بیمه در کشورهای غربی اعتماد کنند.
 
مورالی افزود: مسئله تنها مربوط به ارزش اقتصادی نیست. عوامل دیگری مثل بیمه وجود دارند. زمانی که این مسائل حل شوند می توانیم تعیین کنیم که توانایی ادامه خرید نفت از ایران را داریم یا نه.
 
تحریم های آمریکا و اروپا علیه ایران موجب کاهش نیمی از صادرات نفت از ایران در سال 2012 شد. آمریکا و اروپا تحریم های شدیدی علیه شرکت هایی که از ایران نفت خریداری می کنند اعمال می کند.
 
هند هم اکنون از تحریم های خرید نفت ایران معافیت 6 ماهه دارد. با این حال اگر هند بخواهد به واردات نفت از ایران ادامه دهد و همچنان برای 6 ماه دیگر از معافیت تحریم آمریکا برخوردار باشد باید واردات نفت از ایران را به میزان چشمگیری کاهش دهد.
نظرات بینندگان