arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۹۶۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۰۸ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۱
بررسی احتمال حضور نیکزاد در انتخابات ریاست جمهوری

آیا نیکزاد سرپرست کشور ونزوئلا می شود؟ / شایعه کاندیداتوری او، روش متفاوت احمدی نژاد؟

، بر این باورند که شایعه حضور وی، یک اقدام فریبکارانه از سوی دولت است تا هجمه رقبا به سمت نیکزاد برود و نامزد اصلی از این دست هجمه ها در امان بماند. این کارشناسان معتقدند، به رغم سمت های زیاد نیکزاد، اما وی شخصیت مناسبی برای ریاست جمهوری ایران نیست از همین رو دولت نیز وی را معرفی نخواهد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


خبرگزاری نوستی که به بررسی کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری ایران می پردازد ، این هفته به بررسی احتمال کاندیداتوری "علی نیکزاد" پرداخته است.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب ؛ این خبرگزاری روسی با انتخاب تیتر کنایه آمیز "آیا نیکزاد سرپرست کشور ونزوئلا می شود؟" نوشت: علی نیکزاد" در سال 1965 میلادی (1344) به دنیا آمد. وی متولد استان آذربایجان در شمال غرب ایران است، یعنی یک شهروند ایرانی آذری تبار به شمار می رود. وی زبان فارسی را نیز با لهجه آذری تلفظ می کند. علی نیکزاد دارای مدرک کارشناسی مهندسی عمران و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است.

در مورد آغاز فعالیت های سیاسی و اداری وی، اخبار و اطلاعات زیادی در دست نیست. اما با آغاز کار خود در دولت نهم و دهم "محمود احمدی نژاد" رییس جمهوری اسلامی ایران، کم‌کم شهرت یافت و اکنون با داشتن مسئولیت سه وزارتخانه، به عنوان یکی از پرکارترین و شاید هم پرکارترین وزیر کابینه به شمار می رود.

مسئول دو وزارتخانه به طور همزمان

"علی نیکزاد" در سال 2009 میلادی (1388) توسط "محمود احمدی نژاد" به عنوان وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت مسکن و شهرسازی به مجلس شورای اسلامی معرفی و با کسب اکثریت آرا انتخاب شد. پس از ادغام وزارتخانه‌های راه با مسکن و شهرسازی، نیکزاد در سال 2010 میلادی (1390) به عنوان اولین وزیر راه و شهرسازی انتخاب شد.

وی پیش از بدست آوردن رای اعتماد برای پست وزارت راه و شهرسازی، وزیر مسکن و هم زمان سرپرست وزارت راه در دولت دهم محمود احمدی نژاد بود. وی همچنین از سال 2012 میلادی (1391) با حفظ سمت سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز شده است. بدین ترتیب علی نیکزاد در حال حاضر مسئولیت دو وزارتخانه را بر عهده دارد.

 

شایعه نامزد شدن نیکزاد در انتخابات

با انتصاب "علی نیکزاد" در وزارت مسکن و شهرسازی، و نیز ساخت و افتتاح پروژه های عظیم مسکن مهر توسط نیکزاد که باعث خانه دار شدن تعداد زیادی از شهروندان ایرانی گردید، شایعه نامزد شدن در انتخابات آینده ریاست جمهوری از سمت هواداران احمدی نژاد، بر زبان ها افتاد.

با تکیه کردن احمدی نژاد بر نکیزاد، پس از برکناری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، و تعیین نیکزاد به عنوان سرپرست این وزارتخانه با حفظ سمت قبلی، شایعه نامزدی وی پر رنگ تر شد، زیرا برخی تحلیل گران انتصاب وی را با اهداف سیاسی و انتخاباتی از سوی دولت، تلقی کردند.

 

نیکزاد سرپرست کشور ونزوئلا می شود؟!

در حالی که انتصاب «علی نیکزاد» به عنوان سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از سوی تحلیل گران، انتصابی سیاسی و هدفدار تلقی شد، اما مردم در سطح جامعه این اقدام را بهانه ای برای تمسخر دولت گرفته و جک هایی در این باره ساختند تا با استفاده از آن به دولت بخندند و تیم احمدی نژاد را مورد تمسخر قرار دهند. 

پس از انتشار خبر مبتلا شدن «هوگو چاوز» رئیس جمهور ونزوئلا به بیماری سرطان، و ناتوانی وی در اداره کشورش، یک جک فارسی درباره نیکزاد ساخته شد با این مضمون: با توجه به اینکه چاوز توانایی اداره کشورش را ندارد، آقای علی نیکزاد را به عنوان سرپرست ونزوئلا برای اداره این کشور تعیین کرد.

آیا نیکزاد نامزد می شود یا نمی شود؟!

گمانه زنی ها در مورد نامزدی «علی نیکزاد» در انتخابات ریاست جمهوری آینده، بسیار زیاد است. آن دسته از تحلیل گران که معتقدند نیکزاد وارد عرصه خواهد شد، بر انتصاب های وی و نیز تلاش بسیار زیادش به ویژه در عرصه ساخت مسکن را سند این ادعا قرار می دهند و معتقدند که یکی از اصلی ترین برگه برنده های وی، خانه هایی است که برای مردم ساخته و از همین رو شاید بتواند در انتخابات پیروز شود.

اما آن دسته از تحلیل گران سیاسی ایران که معتقدند نیکزاد وارد عرصه انتخابات نخواهد شد، بر این باورند که شایعه حضور وی، یک اقدام فریبکارانه از سوی دولت است تا هجمه رقبا به سمت نیکزاد برود و نامزد اصلی از این دست هجمه ها در امان بماند. این کارشناسان معتقدند، به رغم سمت های زیاد نیکزاد، اما وی شخصیت مناسبی برای ریاست جمهوری ایران نیست از همین رو دولت نیز وی را معرفی نخواهد کرد. 

در این میان دسته دیگری از کارشناسان مسائل سیاسی جمهوری اسلامی ایران نیز وجود دارند که آنها هم معتقدند "علی نیکزاد" نامزد انتخابات آینده ریاست جمهوری نخواهد شد زیرا او به هیچ وجه توان رقابت با دیگر نامزدهای احتمالی مانند "محسن رضایی"، "علی اکبر ولایتی"، "محمد باقر قالیباف"، "علی لاریجانی"، "غلامعلی حداد عادل"، "سید محمد خاتمی"، و دیگر نامزدهای احتمالی را ندارد.

نظرات بینندگان