arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۲۰۶۲۴
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۲۲ - ۲۱ تير ۱۳۹۲

تجهیزات فیلترینگ اینترنت یک شرکت آمریکایی در ایران!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تابناک، یک موسسه تحقیقاتی در کانادا اخیرا در گزارشی مدعی شده است که علیرغم تحریم های سخت در حوزه تکنولوژی ارتباطات، بسیاری از تجهیزات مانیتورینگ و فیلترینگ یک شرکت آمریکایی در بسیاری از سیستمهای ایران، سوریه و سودان وجود دارد.
 
موسسه تحقیقاتی «سیتیزن لب» وابسته به دانشگاه تورونتو در کانادا که یک آزمایشگاه و موسسه تحقیقاتی بینا رشته ایر برای مانیتور، تحلیل و برآورد عملکرد قدرت سیاسی در حوزه فضای مجازی است، در گزارشی که اخیرا منتشر کرده است وجود دستگاهها و تجهیزات مانیتورینگ و فیلترینگ اینترنت یک شرکت آمریکایی به نام «بلو کوت سیستم» در ایران و همچنین 82 کشور دیگر را ادعا کرده است.
 
این شرکت پیش از این به دلیل فروش و تحقیق بر روی تجهیزات فیلترینگ اینترنت از سوی انجمن خبرنگاران بدون مرز به عنوان «دشمن اینترنت» نام گذاری شده بود.
 
در این گزارش ذکر شده است که این شرکت، یکی از شرکتهای متعدد آمریکایی است که اقدام به تحقیقات و بازار یابی دستگاهها و تجهیزاتی میکند که عملا کاربرد دوگانه در ارتباطات دارند، از جمله مانیتورینگ ترافیک اینترنت، مسدود نمودن وب سایتها و همچنین رصد فعالیت های آنلاین کاربران اینترنت در جزئیات.
 
این گزارش یادآور شده است که در حال حاضر، تکنولوژی های ارتباطی ساخت غرب که قادر به تجسس و سانسور نیز هستند به عنوان یکی از مهمترین زیرساختهای ارتباطی خدمات دهندگان اینترنتی در سراسر جهان استفاده میشوند.
 
همچنین این گزارش مدعی شده است که علیرغم وجود تحریم های سفت و سخت در راستای ممانعت از فروش و رسیدن تجهیزات ارتباطی به کشورهای تحریمی، اکنون تعداد وسیعی از این تجهیزات در کشورهایی نظیر ایران، سوریه و سودان در حال استفاده است.
 
محققان در این گزارش کی از مهمترین دلایل این امر را عدم شفافیت، مسئولیت پذیری و همچنین عدم برقراری یک رژیم مشخص حقوقی برای صادرات تجهیزات ارتباطی غرب عنوان کرده اند.
 
این گزارش یادآور شده است که: نکات ذکر شده در خصوص تجهیزات سانسور و مانیتور اینترنت، از مجموعه محصولات و تحقیقات یک شرکت آمریکایی فراتر میرود و اشاره به موضوع وسیع تر تبعات اتخاذ یک چنین سیاستهایی در سطح جهانی و حتی در خود غرب نیز دارد.
 
به گزارش تابناک، در متن اصلی این گزارش و در قسمت مربوط به ایران، اشاره شده است که شش دستگاه فعال شرکت بلو کوت در دو شرکت اصلی زیرساخت ارتباطی که یکی از آنها مستقیما زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است وجود دارد. در این گزارش به شکل موردی به نام 8 شرکت بزرگ خدمات دهنده اینترنت یا ISP در ایران که از دستگاههای مانیتورینگ و فیلترینگ این شرکت استفاده میکنند اشاره شده است.
نظرات بینندگان