arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۱۴۵۹
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۶ - ۱۰ مهر ۱۳۹۲

رواج شدید مصرف حشیش در میان دختران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک کارشناس اجتماعی پلیس گفت: رواج مصرف ماده مخدر حشیش در میان دختران زیاد است.

عباس رستگار، کارشناس اجتماعی اطلاع‌رسانی معاونت اجتماعی پلیس خوزستان، در گفت‌وگو با (ایسنا) ظهار کرد: ماده مخدر ماری‌جوانا یا علف از برگ‌ها، ساقه و دانه‌های خشک‌شده گیاهی به نام شاهدانه هندی تولید می‌شود، صمغی که از این ماده حاصل می‌شود نیز، همان حشیش است که در بسیاری از کشورهای آسیایی و کشورهای حوزه خلیج فارس مصرف دارد. به طور کلی، گیاه شاهدانه‌ای که در بازار هم وجود دارد اگر به صورت خام مصرف شود حالت گیجی ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: این مواد مخدر بیشتر از طریق حوزه‌های جنوبی کشور و در قالب مواد خوراکی با مارک‌های فریبنده وارد می‌شود.

این کارشناس اجتماعی عنوان کرد: حشیش در حدود یک دهه پیش در میان مصرف‌کنندگان مواد مخدر به خصوص قشر روشنفکر و دانشجویان رواج زیادی داشته است. علت آن نیز تاثیر مستقیم این ماده بر روی مغز بوده است.

وی افزود: حشیش و ماری‌جوانا با تاثیری که بر روی قسمت کنترلی مغز دارند، حرکات ظریف بدن را تحت تاثیر قرار داده و سطح هوشیاری و هیجان را تا حد بالایی افزایش می‌دهند.

رستگار ادامه داد: به همین دلیل بسیاری از دانشجویان برای افزایش بازده در شب امتحان از این مواد مخدر استفاده می‌کردند و به وسیله آن کتابی را با حجم بسیار زیاد در یک شب از بر می‌شدند. از دیگر مصرف‌کنندگان آن، خوانندگان رپ بودند که باید کلمات را سریع و پیوسته ادا می‌کردند و این ماده با تاثیری که بر فعالیت‌های مغزی و بالا بردن سطح هوشیاری دارد، این امکان را برای آنان فراهم می‌ساخت.

کارشناس اجتماعی اطلاع‌رسانی معاونت اجتماعی پلیس خوزستان تصریح کرد: حشیش و ماری‌جوانا از موادی هستند که به صورت‌های مختلف مانند مصرف سیگاری، استفاده می‌شوند و به خصوص در حوزه‌های جنوبی کشور آمار مصرف‌کنندگان آن بالا است.

وی درباره آثاری که مواد مخدر حشیش و ماری‌جوانا می‌تواند بر روی فرد داشته باشد، گفت: با وجود این‌که فرد مصرف‌کننده در دفعات اولیه مصرف، سطح هوشیاری بالایی پیدا می‌کند اما تداوم مصرف این مواد موجب از بین رفتن بافت‌های مغزی می‌شود و به همین خاطر است که به اصطلاح می‌گویند مصرف‌کنندگان حشیش دچار پوکی مغز می‌شوند. این مصرف‌کنندگان، دست‌هایشان به لرزه می‌افتد، چشم‌ها قرمز می‌شود و اشتهای غیرقابل کنترلی برای مواد خوراکی پیدا می‌کنند.

رستگار اضافه کرد: این‌گونه نیست که فرد فکر می‌کند با یک بار مصرف تفریحی اتفاقی نخواهد افتاد بلکه آمارها ثابت کرده‌اند 80 درصد مصرف‌کنندگان بعد از یک بار مصرف تمایل برای استفاده دوباره از ماده مخدر دارند، این تمایل در بار دوم به 95 درصد می‌رسد و اگر فرد 3 بار از حشیش، ماری‌جوانا یا شیشه استفاده کند دیگر قادر به ترک آن نیست.

وی عامل دیگر روی آوردن جوانان به حشیش و ماری جوانا را آثار بلندمدت این ماده بر روی فرد ذکر کرد و ادامه داد: حشیش جزو مواد مخدر توهم‌زایی است که چون اثرات آن وارد چربی‌های بدن می‌شود، تاثیر مخدر آن تا بیش از 24 ساعت باقی می‌ماند و به خصوص دختران به این ماده مخدر بسیار روی می‌آورند.

این کارشناس اجتماعی، آثار حشیش و ماری‌جوانا را حتی با یک بار مصرف، جبران‌ناپذیر اعلام کرد و گفت: این مواد موجب از بین رفتن بافت‌های مغزی می‌شوند و بافتی که از بین رفته، دیگر قابل برگشت نیست.

انتهای پیام

نظرات بینندگان