arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۵۷۹۴۳
تعداد نظرات: ۴۷ نظر
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۱ - ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۳

ناگفته‌هایی از پرونده ريحانه جباري

داستان ريحانه جباري را احتمالا شنيده‌ايد. دختري 19 ساله كه مردي را با ادعاي دفاع از ناموس خودهفت سال پيش به قتل رساند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
داستان ريحانه جباري را احتمالا شنيده‌ايد. دختري 19 ساله كه مردي را با ادعاي دفاع از ناموس خودهفت سال پيش به قتل رساند. پرونده ريحانه از زمان رسيدگي تا امروز كه در اجراي احكام قرار دارد با حواشي بسياري همراه بوده است. ابهامات گسترده‌اي در رابطه با پرونده او در رسانه‌هاي مجازي منتشر شد كه دل هر انسان عدالت خواهي را به درد مي‌آورد. اما همه حقيقت آنچه در شبكه‌هاي مجازي منتشر شده، نيست. كافي است  براي رسيدن به حقيقت ماجرا نگاهي به پرونده ريحانه و اعترافات او داشته باشيم تا بدانيم او خواسته يا ناخواسته مرتكب قتلي شده كه براي رهايي از طناب دارفقط بايد چشم به رافت قلوب اولياي دم داشته باشد.

کنکاش در پرونده‌ای که سال‌ها از مختومه شدن آن می‌گذرد کار آسانی نیست، به خصوص اگر بهترین دوستتان بگوید: بررسی دوباره پرونده ریحانه به نفع او نیست لطفا ننویس اگر گزارش کمکی نمی‌کند منتشر نکن! پاي خون یک انسان در میان است! اما براي رسيدن به حقيقت باید به سوالات و ابهامات پاسخ داد، به همين دليل براي ما بهترين گزينه نشستن پاي صحبت‌هاي مردي بود كه حكم قصاص را صادر كرد واشراف كامل به اين پرونده دارد. قاضي بازنشسته حسن تردست در گفت‌و‌‌گو با«قانون» به بازخواني پرونده ريحانه جباري پرداخت و به ابهامات مطرح شده طي چند ماه اخير پاسخ داد.
 •     جوسازی سیاسی یک عده حقوقدان خارج نشین امكان جلب رضايت را سخت كرده است
 •     وکلای سیاسی منش زمینه پذیرش پناهندگی سیاسی برای خود فراهم کرده اند
 •     استناد ما بر اعترافات او دردادگاه است نه حتي دوران بازجويي
 •     اودر دادرسی با حضور وکلای خود  به راحتي از اقدامات خود حرف مي‌زد
 •     حسب اظهارات مکرر خانم جباری در دادگاه ،درب ورودی قفل نبوده
 •     فقط آثار یک ضربه جسم نوک تیز روی درب بوده است
 •     بعد از زدن ضربه چاقو، مقتول گفت منو زدی؟
 •     متهم: از پله‌ها رفت پائین ومن‌هم با آسانسورخارج شدم
 •     متهم: ازطبقۀ پنجم تا پله های طبقه سوم مي‌رود ودرهمان‌جا،جان می‌دهد
 •     همسايه ها گفته اند: فقط صدای برخورد چیزی به‌دیوارراشنیدیم نه صداي جيغ و فرياد
 •     جباری سه بار در دادگاه گفت من به مقتول سرويس مي‌دادم تا او هم به من خدمات بدهد
 •     ريحانه با  مدیرشرکت محل کارخودچند باربه ویلای او رفته وباکره نبوده است
 •      براي جلب رضايت اولياي دم مساعدت مي كنم

  جناب تردست شما قاضی پرونده ریحانه جباری بودید و حکم به قصاص او دادید. بعد از گذشت ۷ سال نظر شما در رابطه با پرونده ریحانه جباری چیست، هنوز او را قاتل می‌دانید؟
چه چیزی ممکن است نظر بنده را در مورد پرونده‌ای که با کمال حوصله، تامل وتعمق ودر یک دادرسی عادلانه با رعایت تشریفات کامل آیین دادرسی کیفری توسط پنج قاضی رسیدگی شده واز ناحیه چند مرجع عالی قضایی اعم از دیوانعالی کشور ومراجع نظارتی تأیید شده است ، تغییر دهد؟! طبق قوانین موضوعه قانون مجازات اسلامی هیچ تردیدی دراینکه خانم ریحانه جباری مرتکب قتل عمدی شده است، وجود ندارد. صادقانه متذکر می‌شوم چون در این پرونده ادعا شده بود مقتول وابسته وزارت اطلاعات است ومحتمل بودتحقیقات ابتدایی در دادسرا به‌لحاظ اثر گذاری نهاد امنیتی ازمسیر قانونی خارج و حقوق قانونی متهمه، رعایت نشده باشد، لذا حقیرطبق رویّه خدمتی (ازابتدای شروع خدمت قضایی از زمان دادیاری) بیش از معمول ومتعارف به این پرونده حساسیت نشان دادم ودر جلسات دادرسی مانند یک رسیدگی ابتدایی مانند بازپرس تحقیق  سوال وجواب کردم واگرهر کس حتی غیراهل فن منصفانه وقانونمدار وعدالت خواهانه رای۲۴ صفحه‌ای محکومیت مستند ومستدل ایشان را که متکی به اظهارات خود متهمه به‌ویژه اظهارات جلسات دادرسی بود را بخواند مطمئن خواهد شد کوچک‌ترین خدشه‌ای برحقانیت آن وارد نیست وطرفه اینکه۱۳قاضی عالی‌رتبه قضایی آن را تایید کرده‌اند ویک نظریّه  خلاف در آن وجود ندارد ومتصور نیست که همه اشتباه کرده باشند ممکن است عواطف اشخاص عادی را ازمسیرحقیقت دورکند ولی در مقام قضاوت قاضی نباید ونمی‌تواند تحت تاثیراحساسات اعلام نظر کند.
  در حال حاضر کمپین حمایت از ریحانه جباری و تلاش برای جلب رضایت اولیای دم فعال شده است. شما مطالب آن‌ها را دیده‌اید؟
مقالات وآرای اشخاص عادی و اهل فن را دیده‌ام واز ضعف دستگاه قضایی در پاسخگویی به دروغ پراکنی بنگاه‌های رسمی معاندمتاسفم. بنده شخصا در تمامی احکام صادره قصاص، با آموزه‌های اسلامی آرزومندم که در مرحله اجرا با توجیه عاقلانه و عادلانه وبا عاطفه اولیاي دم نسبت به جلب رضایت ایشان اقدام و قصاص منتفی شودودرهرمورد که پرونده منجر به رضایت شده است شاکر خداوند رحمان شده‌ام. لیکن با کمال تأسف طبق تجارب پرونده‌های مشابه، مداخله وجوسازی سیاسی یک عده حقوقدان سیاسی‌کاروخارج نشین وداخل کشور که به‌فکر چهره‌سازی به قصدمخالفت سیاسی با نظام حکومتی این کشورو زیر سوال بردن مطلق دستگاه قضایی، هستند، همیشه کسب رضایت از شکات سخت و ناممکن شده است. این افراد باسوءاستفاده از شبکه‌های گسترده اجتماعی ورسانه‌ای متوسل به دروغ و قلب واقعیت‌شده وبا زدن تهمت به مقتول موجب کدورت بیش از پیش اولیای دم شده وامکان جلب رضایت ایشان راازبین می‌برند.
  نظر خانواده مقتول در رابطه با رضایت و عدم قصاص چگونه بود؟
دریکی ازمراجعات خانواده مقتول به‌دادگاه به ایشان عرض کردم که وکلای متهمه روش غلطی را در دفاع از وی به کار بردندوبا طرح تجاوز به‌عنف، درنتیجه نهایی، هم   علیه موکله خود  اقدام کرده هم موجب ناراحتی شما شدندولی به‌هرحال پدرتان با آن سن ودارای شان خانوادگی واجتماعی درایجادرابطه غیر اخلاقی با چنین دختری مرتکب گناه شده است از طرفی هم با توجه به وضع خانوادگی وروحی و روانی این خانم وروابط خشن پدر، مرضی خداوند تبارک وتعالی است که ازگناه بزرگ این دختربدبخت بگذرید. پسر مقتول که جوان تحصیلکرده و برازنده‌ای بود جواب داد: قریب به این مضمون که ما چطوری رضایت بدهیم؟ اولا این خانم اصلاپشیمان نبود و یک ذره ازخود ناراحتی وعذاب وجدان نشان نداد وحقیقت رابطه خود را نگفت وبعد این‌ها پدرم رامانند یک عده اوباش وهرزه خیابانی متجاوز به زورقلمدادکردند، حالا رضایت بدهیم نمی‌گویند که اولیاي دم هم خودشان قبول دارند که پدرشان مقصر بوده وقصد تجاوز داشته و به‌همین دلیل رضایت دادند.
  صداقت و پشیمانی ریحانه جباری می‌توانست تاثیری در جلب رضایت اولیای دم داشته باشد؟
بله، اگرخانم جباری بر خلاف تعلیمات وکلای سیاسی‌منش خود (که با خوراک این‌گونه پرونده‌ها زمینه پذیرش پناهندگی سیاسی برای خود فراهم کرده‌اند)، ازخود صداقت نشان می‌داد ومی‌گفت که در شرایط روحی وروانی سخت دچار اشتباه شده واز کرده خود اعلام پشیمانی وطلب بخشش می‌کردمانند خیلی از پرونده‌ها می‌توانست رضایت اولیاي دم را که دارای تمکن مالی هستند بگیرد.
  شرایط روحی و روانی ریحانه جباری چگونه بود؟
شرایط روحی و روانی این خانم به گونه‌ای بوده که حتی تصور قتل پدر هم از وی می رفت چون حسب پرینت اس‌ام اس‌های تلفن وی بایکی از جوانانی که با وی رابطه نا‌مشروع داشت (نام اودر پرونده پیوست است) که حاوی لقب‌های قبیح وتوهین بسیار زشت به پدرش است. می‌گوید که (....) امشب به تیپ هم زدیم واین (...) را امشب می‌کشم وقتی در مورد این پیامک این شخص سوال می‌کند ریحانه خانم جواب می‌دهد که پدرم هر وقت مست می‌کند مرا زیر کتک می‌گیرد.
  آیا اعترافات ریحانه براثر فشار در مراحل اولیه بازجویی نبوده است؟
بسیاری از دلایل ما در احرازقتل ومحکومیت ایشان حرف‌ها و اعترافاتی است  که درجلسات دادگاه به‌طور روشن وصریح توسط متهمه بیان شده است. حتی استناد ما بر اعترافات او دردادگاه است نه حتی دوران بازجویی که ظنّ تحت فشار اعتراف کردن مطرح شود اودر دادرسی با حضور وکلای خود به راحتی از اقدامات خود حرف می‌زد. دلایل کافی و روشن است.
  در فضای مجازی وکیل سابق او مصطفایی مدعی شده است او هنگام خروج با توجه به قفل بودن درب با اضطراب و مشکل خارج شده و در مملو از جای چاقو است که نشان می‌دهد او نمی‌توانسته در را باز کند. این ادعا درست است؟
 کاملا این ادعا خلاف واقع ودروغ محض است. همان‌گونه که عرض کردم حرف‌های این آقای مدعی قانون و عدالت وحقوق بشر کاملا مانند یک سیاست‌مدار کذاب است که در یک میتینگ انتخاباتی به هر وسیله‌ای ولو خلاف قانون و انصاف ووجدان متوسل می‌شود. طبق اوراق پرونده ودست‌خط خود متهمه در بازپرسی وحتی حسب اظهارات مکرر خانم جباری در دادگاه، درب ورودی قفل نبوده و بعد ازوارد کردن ضربه‌کارد آشپزخانه که دوروز قبل خریداری ودر کیف خود داشت با آرامش از خانه خارج شده است. طبق صورت‌مجلس بازپرس در معاینه محل وقوع جنایت قبل از شناسایی فرد ضارب ودستگیری وی، فقط آثار یک ضربه جسم نوک تیز روی درب بوده است ونه چند ضربه، که مؤید آن اظهارات صریح و روشن خود متهمه است.
  توضیح ریحانه در رابطه با وارد کردن یک ضربه به در با چاقو چه بود؟
وقتی از متهمه در دادگاه سوال شد: چرا به در باچاقو زدی وی جواب داد:.... چون هیجان زده بودم وهول کرده بودم یک ضربه با چاقو به در زدم از وی سوال شد: درب قفل بود؟ وی جواب داد: نه قفل نبود. و وی ادامه می‌دهد بعد از زدن ضربه چاقو مقتول گفت منو زدی؟؟!! وبه‌طرف من صندلی را پرتاب کرد وبعد مقتول از پله‌ها رفت پایین ومن‌هم با آسانسورخارج شدم، (اگردر قفل بود چطور  می‌توانست بلافاصله خارج شود) (به‌علت شدت جراحات که بریدگی ناف اصلی ریه بود مقتول فقط ازطبقه پنجم تا پله‌های طبقه سوم می‌تواند برود و پس از چند بار گفتن دزد! دزد! درهمان‌جا، جان می‌دهد).
  ریحانه بعد از فرار چه‌کاری انجام‌می‌دهد؟
ریحانه ادامه می‌دهد در خیابان مخفی شدم وصبر کردم. بعد از اینکه آمبولانس وماشین ماموران را دیدم با آژانس رفتم خانه.
  همسایه‌ها متوجه فریادی یا درخواست کمکی از سوی ریحانه نشده بودند؟
محل وقوع قتل آپارتمان پنج طبقه مسکونی بود که کوچک‌ترین صدایی یا فریاد متهمه می‌توانست همسایه‌ها را متوجه موضوع کند. درتحقیقات از همسایگان مجاور گفته‌اند که: فقط صدای برخورد چیزی به‌دیوارراشنیدیم (این صدا‌‌ همان پرتاب صندلی توسط مقتول بودکه متهمه بیان کرده است).
  وکیل سابق ریحانه برای دفاع مشروع خواندن، حمل چاقو را برای حفظ امنیت تردد در خیابان‌های تهران بیان کرده، شما با این ادعا موافق هستید؟
دراین خصوص متهمه کوچک‌ترین اشاره‌ای برصحت ادعای وکیل خودنکرده وبلکه برای اولین بار دوروز قبل ازقتل، توسط متهمه خریداری شده است ودرطول تحقیقات مکررجز این نگفته است!!!!! بنده شرف ووجدان انسان‌های منصف بی‌تعصب را به این ادعای سخیف آقای مصطفایی شهادت می‌طلبم که: چند دختر وزن در تهران با خود چاقو حمل می‌کنند؟؟!!! آیا این توهین به ساحت پاکیزه زنان ودختر ایرانی نیست که آن‌ها را با اراذل واوباش در یک ردیف قرار می‌دهند؟؟!!. البته بنده هم حسب تجارب خدمتی قبول دارم که اشخاصی از افراد لاابالی با خود آلات جارحه و چاقو، حمل می‌کنند. ولی نوعاً این ویژگی رفتاری جوانانی است که زندگی بی‌بند وباری دارند وبه‌لحاظ روحیات ورفتارناهنجاراجتماعی وروابط با خلافکاران درمعرض تعدّی ودرگیری خشونت‌آمیزهستند والاعموم جامعه ما انسان‌های شریف و  با خانواده‌ای هستند که ازدرگیری وناهنجار‌‌های اجتماعی پرهیز می‌کنندو باید بگویم درحال حاضرکشورایران درنُرم جهانی (بدون سیاست بازی) دربین کشورهای دنیا (همسایگان، کشورهای‌آفریقایی، آمریکا، آمریکای مرکزی) ازامن‌ترین کشورهای جهان قلمدادمی‌شودکه شهروندان تاپاسی ازنیمه شب درخیابان‌ها، رستوران‌ها و مراکزتفریحی آزادانه وبا آرامش، بدون مزاحمت ترددمی‌کنند که حتی مورد تعجب واقرارگردشگران خارجی قرار گرفته است.
  آیا رابطه ریحانه با مقتول یک رابطه کاری بود؟
خانم جباری حداقل سه بار در دادگاه گفت من به مقتول سرویس می‌دادم تا او هم به من خدمات بدهد. اصلاً رابطه کاری مطرح نبود. دراصطلاح این گروه از جوانان بی‌بندوبار، منظورازسرویس دادن، ایجاد روابط نامشروع ودر اختیار قراردادن خوداست، متهمه قبل ازرابطه با مقتول با چند نفررابطه ویژه داشته وطبق اعترافات در دادگاه، ایشان با مدیرشرکت محل کارخودچند باربه ویلای اودرسیرا (جاده چالوس) رفته اندوباکره نبوده است. حسب دلالت پرینت تلفن وی اس‌ام‌اس‌های رد وبدل شده بین ایشان، به‌طورصریح روابط بسیار نزدیک حتی بچه‌دار شدن را نشان می‌دهد ونیزاین رابطه، مورد اعتراض یکی از دوستان پسرش که قبلاً نامزد متهمه بوده قرار گرفته که مستندات مسلم آن در پرونده پیوست است.
چند نمونه کوچک مطابق پرینت مخابرات قابل ارائه دررسانه‌عمومی عرضه می‌شود:
مدیرشرکت: اگرمهم نبودی اینقدربهت گیرنمی‌دادم ولی فکرمی‌کنی می‌خواهم خونت را توی شیشه کنم. مدیر:... دوستت دارم منم خیلی می‌خوامت.
مدیر:.... من عزیز تو نیستم جیگرتم اونم جیگر لال. متهمه:..... این خانه ویرانه که باربسته به جانم... مدیر: مواظب باش دستت‌رو نبری. متهمه:.... نخیرنیت من توبودی «توهم» در اومد دیگه.. زود توضیح بده!
علیرغم رابطه نزدیک نامشروع متهمه با مدیرش در‌‌ همان زمان به نامزدش پیامک میفرستد که به‌خدا دیونتم، نامزد متهمه:... تووقتی با....... ریخته روی هم با من خداحافظی کردی...... کثافت! این آخرین اس‌ام اس از طرف من بود.
  باتوجه به فاصله سنی به چه دلیل این رابطه شکل گرفته بود؟
مستفاد از اظهارات خود متهمه که در پرونده پیوست است، وی در بیان علت رابطه خود بامرد مسن می‌گوید: می‌خواستم یک مقدار سرویس کنترل شده بدهم وسرویس بگیرم ونشان بدهم عُرضه دارم بدون احتیاج به خانواده خودم را تامین کنم. وی در مورد نحوه آشنایی با مقتول می‌گوید: در خیابان می‌رفتم یک کمری چند بارترمز کرد.... وبعدسوار شدم آهنگ (دیدو) گذاشت بعد ازسنم وکارم پرسید و..... من هم چند سوال کردم از کارش و... یک زنگ زدم به گوشی اش تا  شماره تلفنم را ذخیره کند. لذا آن‌ها یک ماه قبل از قتل با هم به رستوران می‌رفتند. در اس‌ام اس بازی، لطیفه برای هم می‌فرستادند ودر روز قتل هم طبق وعده قبلی مقتول به شرکت محل کار متهمه مراجعه و با رضایت کامل باهم به منزل می‌روند. در تحقیقات از همکاران، یکی از همکاران وی اظهار داشته که:... به دنبال ریحانه یک آقایی با ماشین تویوتا کمری آمد وریحانه می‌گفت که دوست پدرم است ومی‌خواهیم ماشین کمری را از او  بخریم. حتی مدیر تخم مرغی را برای گذاشتن زیرچرخ ماشین به‌وی می‌دهد.
  با توجه به تجارب ۳۰ ساله قضایی شما، دلیل قتل چه بود؟
شرایط خاص محیط خانوادگی ورابطه ناهنجار والدین با هم وآثار مخرب درگیري‌های درون خانواده برشخصیت متهمه وروحیه مردانه وخود شیفتگی و خود بزرگ بینی وتصمیم گیری در  لحظه عصبانیت وی  شاید مهم‌ترین دلیل ارتکاب قتل باشد. وی در دادگاه می‌گوید که دربچگی دلم می‌خواست بازی‌های پسر‌ها را بکنم وازاینکه نمی‌توانستم مانند پسر‌ها با تبرهیزم بشکنم ناراحت می‌شدم. به‌همین دلیل برای استحکام رسیدگی وجلوگیری ازهرگونه شائبه و خلل در تحقیقات در مراحل رسیدگی به پرونده، یک بانوی روان‌شناس تعیین کردیم که درجلسه دادرسی حالات او را ببیند وبا مصاحبه با متهمه ورفتار‌شناسی درخصوص شخصیت متهمه اظهارنظرکند. روان‌شناس منتخب معتقد بود او دچار خود شیفتگی است. دلیل قتل هم به شرایط روحی و عدم ثبات شخصیتی او باز می‌گردد. البته دچار جنون ومسلوب الاختیار نبوده تا مبری از مسوالیت قانونی باشد. از طرفی حسب اظهارات متهمه چون مقتول به‌خاطر مسائل کاری و خرید لوازم پزشکی زیاد سفر می‌رفت به‌وی قول سفر به کشورهای اروپا داده بود اما او را نبرده بود که باعث دلخوری و عصبانیت ریحانه شده بود. یا یکبار قرار بود برای گردش روز پنج شنبه، ماشین تویوتا کمری خود را به او بدهدتا باهمکارانش به تفریح برود که با عدم انجام این کار باعث ناراحتی شدید ریحانه شده بود و او می‌گفت نزد دوستان بسیار غرورش جریحه دار شد وضایع شده است.
  یعنی ریحانه با قصد قبلی مرتکب قتل شده بود؟
خانم جباری باخود شیفتگی به دنبال اثبات خود به خانواده بحران زده‌اش بود وشاید با روحیه مردانه خود ، فکر می‌کرد با کنترل سرویس دادن‌هایش دست وی است وبازیچه‌شدن را تحمل نمی‌کرد ولذا وقتی مقتول به‌طرف وی می‌آید تا اورا طبق معمول این‌گونه روابط، لمس کند وی امتناع کرده ودر مقابل این جمله که «روسریت را درآر وراحت باش وجایی نمی‌تونی بری»، به‌شدت عصبانی ووقتی مقتول برای نماز دوم به‌طرف سجاده می‌رود، ریحانه بدون اعلام اعتراض و یا فریاد اینکه می‌خواهد منزل را ترک کند از کیف خود چاقوی ۲۵ سانتی تازه خریداری شده را درآورده وناگهان ازپشت به کتف او با شدت ضربه می‌زند که به‌علت بلندی تیغه چاقو از بین استخوان‌ها وارد فضای سینه شده وناف اصلی ریه را می‌شکافد وحتی چاقو را هم باخود می‌برد وبا جلد مقوایی زیر تختش پنهان می‌کند. آثارخون در سجاده و صندلی کنار آن مشهود ودر پرونده مضبوط است.
  یعنی ضربه ریحانه نوعا کشنده بود؟
مشخصا ضربه وارده ریحانه به‌علت نوك تیز بودن کارد وتیغه فولادی بلندآن، ضربه را نوعا کشنده می‌کند زیرا وارد ریه شده بود. ادعای ضربه ساده به کتف که از سوی اقای مصطفايی طرح شده خلاف نظریه صریح کالبدشکافی مرکز پزشکی قانونی است.
  خود ریحانه در مورد نحوه قتل چه گفته؟
گفت می‌ترسیدم به من تجاوز کند. چند بارازمن خواست روسری‌ام را بردارم اما من اینکار را نکردم. متاسفانه متهمه هیچ حرف و رفتاری از خود نشان نمی‌دهد که مقتول را متوجه اکراه وی کند. «از وی سوال می‌شود آیا مقتول خشونتی نشان داد یا عملی انجام دادکه نشان دهد قصددارد به‌زور تجاوز کند؟ وی جواب می‌دهد: نخیر. ونیز ازوی پرسیده شد وقتی امتناع تورا از دست زدن دید چرا پشت به‌تو کرد جواب می‌دهد رفت نماز دیگرش را بخواند». بازسازی صحنه جنایت هم نشان می‌داد که سجاده روی زمین پهن بوده وآثار خون روی سجاده و آینه وجود داشت  كه حکایت می‌کند درلحظه قتل و وارد کردن ضربه کارد مقتول پشت به متهمه روی سجاده بوده است.   اصولا ریحانه یک کلمه غیر این درطول مراحل مختلف تحقیقات ودادرسی نگفته است. صرف‌نظرازعمل غیرشرعی واخلاقی مقتول، باتوجه به زاویه داشتن روحی وروانی این‌گونه افراد بی‌اعتقاد نسبت به مذهب ونماد آن نماز، به‌نظرم نماز خواندن وی دراین شرایط که اورا به‌ظاهر مذهبی نشان می‌دهد برنفرت متهمه افزوده است  وامید خدمات گرفتن از این مرد مذهبی (باضعف ایمان ومقهور شیطان) به باد می‌رود چون قبل از ورود به خانه این حس وذهنیت وجود نداشته به‌طوری که در مسیر خانه، مقتول کاندوم می‌خرد ودرداخل منزل جلوی چشمان ریحانه خانم روی میز می‌گذاردوبرای وی ناآشنا نبوده است.
  ادعا شده داروی بیهوشی در شربت ریحانه وجود داشت. شما نوشیدنی‌ها را به آزمایشگاه فرستادید؟
دو لیوان محتوی آبمیوه روی میزبوده که ثابت می‌کند دونفر بودند ومحتوای هردو لیوان برای سم‌شناسی ارسال وحسب گزارش کار‌شناسان آزمایشگاه یکی از لیوان‌ها فاقد هرگونه سم یا دارو بوده ولی در لیوان دوم داروی دیفنوکسیلات که داروی ضد اسهال است مشاهده شده است.
  ازدیگرابهامات مطرح شده در پرونده ریحانه، خرید لوازم پیشگيری از بارداری از داروخانه است. این اتفاق افتاده؟
ابهامی در خرید آن وجود ندارد. زیرا رفتن یک زن ومرد به یک خانه خلوت به‌قصد صرف خوردن قهوه نیست ونیت ایشان عمل جنسی بوده است که در مسیر به‌خانه کاندوم خریداری شده. نکته قابل تامل اینکه این وسیله روی میز قرار داشته وکاملا در معرض دید بوده و خانم ریحانه با توجه به تجربه‌های قبلی به آن ناآشنا نبوده است و خرید لوازم پیشگیری از بارداری نشانه تجاوز نیست فقط نشانه قصد رابطه جنسی است.
  شما موافق تلاش برای جلب رضایت اولیای دم هستید؟
توصیه می‌کنم این سیاهکاران سیاستکار سرنوشت این‌گونه محکومان را با تبلیغات رسانه‌ای وگزافه گویی‌هایی برای نمایاندن خود وچهره سازی مجازی به نتیجه تلخ اجراي قانون وگرفتن فرصت رضایت اولیاي‌دم دچارنکنند. ازتجارب تلخ گذشته مانند پرونده مرحوم بهنود شجاعی که مداخلات علنی ورسانه‌ای کردن موضوع باعث انفعال اولیاي دم شد و نامبرده را از امکان گرفتن رضایت اولیايدم محروم ساخت عبرت گیرند. هرچند اینجانب بازنشسته شدم وصرفنظر از اینکه هیچ تردیدی در استحقاق قصاص خانم جباری ندارم وآن‌را حق مسلم خانواده محترم می‌دانم ولی برای رضای خدابا توجه به اینکه قصاص حیات است ولیکن خداوند تبارک وتعالی اولیاي دم را دعوت به عفو و بخشش کرده است. بنده حاضرم در جلب رضایت ایشان به‌طریق مقتضی مساعدت کنم.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴۷
در انتظار بررسی: ۳۰۲
غیر قابل انتشار: ۸۶
الف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
32
56
به نظرم اعدام نشه اما تو زندان بمونه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
28
112
مادر ریحانه که خبر از کارهای دخترش داره حداقل با شعور مردم بازی نکنه و اشک ملت رو در نیاره و مظلوم نمایی نکنه. از خانواده مقتول خواهش می کنم ریحانه رو ببخشن و به خدا واگذارش کنن .
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
38
32
پس چرا این قدر قصاص طول کشیده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
9
114
چرا چادر سر متهمان در دادگاه می کنن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
37
77
طلب بخشش نمی کنه؟ واقعا که. منم جای خانواده مقتول بودم عصبانی می شدم و بر قصاص پافشاری می کردم.
سهراب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
3
161
جز خدا هیچکس نمیتونه نظر قطعی بده،ارتباط نامشروع وسط نماز......تجاوز........وزارت اطلاعات .......فقط خدا مدیدونه داستان چیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
3
139
چه جالب مرد مذهبی هم بوده و در او حال و هوای غیر شرعی، سجاده انداخته و نماز هم میخونه!! به قول قاضی: آدم مذهبی اما مقهور شیطان! خدایا به تو پناه میاریم از این طور شرایط... من هم اهل نمازم خب ضعف اراده هم دارم اما از این نوع مدلش باور کنید حالم به هم خورد...
پویان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
34
68
افشای جزئیات پرونده ای که حاوی روابط نامشروع است، آن هم اینقدر دقیق، بدعتی است که این قاضی محترم پیشه کرده، .... به نظر می رسد این قاضی محترم با ذکر این جزئیات به یک نوع مقابله به مثل سیاسی دست زده. ... لطفا حقوقدانان نظر بدهند...
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
اگه جزئیات رو نمی گفت که شما چیز دیگه می گفتین. من خودم اصلاح طلبم اما الکی حاضر به نقض حقیقت نیستم.
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
28
31
پس چرا این قدر قصاص طول کشیده؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
ریگی در پرونده هست ! همه می دانند این خانم بی گناه
رسا
|
Germany
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
8
74
عجب!
حالا معلوم شد که آدم نباید بایکی دوتانوشته سریع قضاوت کنه!
به هرحال امیدوارم خانواده ی مقتول رضایت بدن
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
53
69
متاسفانه حرفهای قاضی محترم متقاض است و ابهام را بیشتر میکند یک نمونه از تناقض این است :
1-"قاضی می گوید متهم به مقتول سرویس میداده و با وی رابطه داشته واز طرفی در روز حادثه در مقابل برداشتن روسری مقاومت کرده است . آقای قاضی محترم !اگر درست باشد که متهم در مقابل برداشتن روسری مقاومت کرده معنی اش این است که قبلا رابطه ی غیر شرعی با مقتول نداشته است و احتمالا اولین بار بوده است که در یک مکان خلوت با هم بودند !"
2- دلیلی که قاضی برای قتل ذکر نموده تا حدی خنده دار است :"چون مقتول ماشین کمری را به متهم نداده است او عصبانی بوده !!!"
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
کامل و دقیق خوندی؟!
حقگو
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
از آدمی هر چی بگی بر یماد
حاج عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
9
38
از بیانات آقای قاضی سابق بی طرفی ایشان کاملا مشخص است میگید نه دوباره بخوانید
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
36
56
با توضیحات قاضی پرونده حالا دیگر هیچ ابهامی در قاتل بودن ریحانه وجود ندارد و بهتر است کسانی که اطلاعی از این قضیه ندارند بیخود شلوغ نکنند و بگذارند خانواده مقتول خودشان در مورد قصاص کردن و یا بخشش تصمیم بگیرند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
برا شما نداره برای ما پر از ابهام !!!
نازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
8
30
سلام .اگر مطالبتون درسته چرا از همون اول واقعیتو نگفتید.شما با این کار اعتبار خودتون رو خدشه دار می کنید و هم باعث می شید مردم از تفکراتی که بر پایه اطلاعات ناقص و بعضا غلط( که شما دادید) برای شما بیان کردند و اتهاماتی رو وارد کردن عذاب وجدان بگیرن که بازیچه دست شما شدند.به نظرم درسته که نجات جان یک انسان ارزشمند است ولی شما افکار دیگران رو با این کار مخدوش کردید.هدف وسیله را توجیه نمی کند.
فراهانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
11
59
قضاوت واقعا سخته. هر دو (قاتل و مقتول) مقصر هستند. ریحانه که به نوعی قربانی جامعه و شرایط خانواده اش بوده یک بار دیگه باید قربانی بشه. مقتول هم که از موقعیت دخترک بدبخت سوئ استفاده کرده و او را تحقیر کرده تاوان این کارش را داده!
من جای ریحانه بودم درخواست میکردم زودتر قصاص بشم، نمیدونم ریحانه به چه امیدی دوباره میخاد زنده بمونه و به این جامعه برگرده!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
51
26
این بیچاره رو زودتر آزاد کنید
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
42
22
کسی نیست به این اقای قاضی بگه هرکس که از محتویات ÷رونده ای خبر داشت که نباید این و اونور جار بزنه طرف قتل کرده قانون هرچی می گه همونو اجرا کنید دیگه این حرفا چیه اخه عزیز خددار باش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
یعنی میگی قاضی پرونده حق نداره از حکمش در مقابل اتهامات دفاع کنه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
17
88
ريحانه با مدیرشرکت محل کارخودچند باربه ویلای او رفته وباکره نبوده است!!!
این دلیل نمیشه که همه بهش تجاوز کنند !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
10
23
به نظر کاملا صحیح میاید
حمید
|
Germany
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
4
29
"هرچند اینجانب بازنشسته شدم وصرفنظر از اینکه هیچ تردیدی در استحقاق قصاص خانم جباری ندارم وآن‌را حق مسلم خانواده محترم می‌دانم ولی برای رضای خدابا توجه به اینکه قصاص حیات است ولیکن خداوند تبارک وتعالی اولیاي دم را دعوت به عفو و بخشش کرده است. بنده حاضرم در جلب رضایت ایشان به‌طریق مقتضی مساعدت کنم."

امید است که انشاءالله موثر افتد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
16
57
ولي بنده به عنوان يك شهروند مجرم را براي جامعه خطرناك مي دانم. راضي به مرگ او نيستم ولي از حضورش در جامعه بيمناكم!
نظر سايرين برايم جالب خواهد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
24
12
هر چند مطلب بسیار جامع و وافی بود ؛ ولی خیلی به موضوعات ریز و خصوصی ورود کرده بود که به نظر بنده اگرچه خیلی از ابهامات را مرتفع کرد- اما برخلاف رویه موجود و مفاد ایین دادرسی کیفری است ! هر چند هم نیت شما و هم نیت روزنامه قانون خیر و با هدف اطلاع رسانی بوده است !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
44
35
لذت بردیم بعد مت ها یک قاضی متبحر، عالم و کاردان در قوه قضاییه دیدیم. اینطور نگاه به جرائم واقعاً خیال آدم را راحت می کند. آفرین قاضی تردست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
ما که فقط ابهام دیدیم در سخنان ایشون !
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
شما یه بار دیگه بخون ایشالا ابهاماتت برطرف میشه! فارغ از نتیجه روند صحبتهای ایشون کاملن منطقی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
7
27
با تشکر از انتخاب.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
19
36
يك سئوال از حقوقدانها دارم و ان اينكه با وجودي كه پرونده منجر به حكم شده ايا قاضي ان ميتواند جزييات ان را ... رسانه اي كند اصلا اين اقا كه بازنشسته شده چه انگيزه اي از افشاي پرونده داشته از كار ٧سال پيش خود دفاع كرده ويا ...
ولي اين وسط اگر محكوم نيز قصاص نشود چگونه با اين افشا گري اين قاضي بازنشسته با تقوا در ميان مردم زندگي كند جالب اينكه در اخر تقاضاي بخشش براي محكوم نيز ميكند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
جزئیات خصوصی زندگی یارو رو برای همه تعریف کرده ! ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
8
63
پسر آقای دکتر چنان از پدرش حرف زده بود که فکر می کردم یک قدیس بوده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
7
15
قصاص یا بخشش مسئله این است
ارمین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
5
29
در کل این گزارش اصلا به این اشاره نشده چرا این دکتر این دخترو حالا خوب یا بد برده خونه ...که این اتفاق بیافته ایا برقراری رابطه نامشروع کم از تجاوز است؟؟؟؟؟
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
5
10
تا این حد شفاف روشن کردن!! آنهم در رسانه!!
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
5
41
قاضي: در مسير رفتن به‌ خانه کاندوم خريداري شده.
بازپرس: بررسي‌ها در اين باره نشان داد عمه مقتول زن سالخورده و بيماري بود و مقتول در راه براي او وسيله‌اي خريده بود و حرف‌هايي که در اين باره مطرح مي‌شود به هيچ وجه صحت ندارد.

پسر مقتول: چاقوي 50 سانتي
قاضي: چاقوي 25 سانتي

بازپرس:
در آب‌ميوه داروي خاصي نبود. ما از پزشکي قانوني استعلام کرديم. دارويي مسهل بود.
قاضي:
در ليوان دوم داروي ديفنوکسيلات که داروي ضد اسهال است مشاهده شده است؟!
توضيح داروي فوق يك داروي مخدر است.

اين همه تناقص براي چيست؟
حسنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
0
25
چرا قاضی محترم از نقش اقای ش چیزی نگفته
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
11
16
بی گناه
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
8
20
مصاحبه این جناب قاضی ابهامات جدید و جدی را اشکار کرده که نشان از رسیدگی شفاف نداردواینکه در این مقطع ایشان مجاز به دادن اینگونه توضیحات هستن یا نه
arko
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
36
13
یه سوال دارم
ایا قصاص و اعدام فقط مخصوص مردان است
اگه این یه مرد بود که تا حالا ده بار اعدام شده بود
قاضی دادگستری
|
United Kingdom
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
15
34
باسلام همکار محترم قضایی انتشار متن اظهارات متهمه در خصوص روابط نامشروع از جهت فقهی وقانونی صحیح نمی باشد اقدام حضرت عالی زیبنده قوه قضاییه نمی باشد
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
11
29
الان انتظار دارید ما این حرفها رو باور کنیم ؟ پس سخنان وکیل همش دروغ ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۳
6
52
آیا کسی که به هر دلیل روابط نامشروع داشته، نمی تونه دیگه از خودش در برابر تجاوز دفاع کنه.
محیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۸
106
102
این تنهادختری نیست که به این دردشکنجه میشه تواین مملکت خیلی داره به دختراظلم میشه امابه دلیل ابرو وافشای اسمشون دربین مردمی که فقط منتظرسوژه هستن بایدساکت بمونه وتحمل کنه این عادلانه نیس ریحانه اعدام بشه شمابایدمردای این مملکتوبایدبفهمونین تجاوزبه یه دختربی گناه چه دردی واسه اون داره
نظرات بینندگان