arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۰۵۶۵۳
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۲۰ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴

جزئیات کمک تسلیحاتی سازمان اطلاعات ترکیه به تکفیری‌ها در سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در حالی که دولت ترکیه در موضع گیری های رسمی خود همواره حمایت مستقیم از گروه های تروریست تکفیری در سوریه را رد می کند، اما شواهد مربوط به این امر روز به روز روشن تر می شود. در جدیدترین نمونه، بر اساس اسناد دادگاهی در ترکیه، سازمان اطلاعات این کشور متهم شده که اقدام به ارسال سلاح به مناطق تحت کنترل تکفیری ها در سوریه می کرده است.

به گزارش «تابناک» به نقل از «رویترز»، بر اساس اسناد دادگاهی در ترکیه مربوط به اظهارات یک دادستان و همچنین شهادت شهود، سازمان اطلاعات ترکیه متهم شده که در اواخر سال 2013 و اوایل 2014 به ارسال سلاح برای مناطقی از سوریه که تحت کنترل تروریست های تکفیری قرار دارد، یاری رسانده است. اظهارات شاهدان عینی با مواضع همیشگی دولت ترکیه مبنی بر انکار ارسال سلاح برای تکفیری ها در تناقض است.

از زمان آغاز درگیری ها در سوریه تاکنون، دولت دمشق و همچنین برخی از متحدین غربی خود ترکیه اشاره کرده اند که آنکارا در راستای تلاش برای براندازی دولت بشار اسد، اجازه نقل و انتقال نیروها و همچنین تسلیحات تروریست ها با استفاده از خاک خود را داده است. مقامات ترکیه این اتهام را رد کرده و می گویند به تازگی نیز کنترل بر مرزهای خود را تشدید کرده اند.

با این وجود، اسناد مربوط به شهادت افسران ژاندارمری که در دادگاه وجود دارد و به رویت رویترز رسیده، بیان می کند که حدود یک سال پیش، کامیون هایی که مقامات آژانس اطلاعات دولتی ترکیه (میت) آن را همراهی می کرده اند، قطعات راکت، مهمات و خمپاره های نیمه ساخته را به مناطقی از سوریه که تحت کنترل تکفیری هاست انتقال داده اند.

از سوی دیگر، بر اساس اظهارات چند دادستان، یک کامیون در نوامبر 2013 و سه کامیون نیز در ژانویه 2014 به دستور دادستانی برای کشف تسلیحات احتمالی مورد بازرسی قرار گرفته اند. البته این دادستان ها اکنون خود با اتهام مواجه شده و در انتظار دادگاه به سر می برند. از میان کامیون های مذکور، اولی توقیف شده، اما پس از تهدید مقامات «میت» و جلوگیری آن ها از بازرسی، سه تای دیگر اجازه یافته اند به مسیر خود ادامه دهند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مدعی شده کامیون هایی که قرار بوده در ژانویه 2014 مورد بازرسی قرار گیرند، متعلق به «میت» بوده و برای مردم سوریه کمک حمل می کرده است.

با این وجود، اوزجان سیسمان، دادستانی که در نوامبر 2013 دستور بازرسی نخستین کامیون را صادر کرده بود، می گوید: «تحقیقات ما نشان داده که برخی از مقامات دولتی به این افراد برای به مقصد رساندن محموله هایشان کمک کرده اند». سیسمان و یکی دیگر از دادستان های مسئول این پرونده، مدتی است که بازداشت شده و به اتهام تحقیقات غیرقانونی در انتظار دادگاه به سر می برند.

در دادخواستی که از سوی «هیئت عالی قضات و دادستان ها» علیه سیسمان مطرح شده، وی به افشای اسرار دولتی و همچنین لکه دار کردن حیثیت دولت به واسطه متهم کردنش به کمک به گروه های تروریستی متهم شده است. وی این اتهامات را رد کرده است.

این در حالی است که بیش از 30 افسر ژاندارمری که در جریان بازرسی های ژانویه سال گذشته حضور داشته اند نیز به اتهام جاسوسی نظامی و تلاش برای براندازی دولت، در انتظار دادگاه به سر می برند.

جزئیات ارسال تسلیحات توسط ترکیه برای تروریست ها

رانندگان یکی از کامیون های مذکور می گوید محموله ای که وی در 19 ژانویه حمل می کرده، از یک هواپیمای خارجی در فرودگاه آنکارا بارگیری شده و وی پیش از این نیز محموله های مشابهی را به سوریه انتقال داده است. اظهارات یک افسر ژاندارمری که در اسناد دادگاه ثبت شده نیز بیان می کند که مقامات «میت» از انتقال تسلیحات برای شورشیان در سوریه سخن می گفته اند. در زمان انجام بازرسی ها، طرف سوری مرز در استان هاتای که مجاور با آدانا در ترکیه است، در کنترل گروه تروریستی «احرار الشام» قرار داشته است.

از سوی دیگر، بر اساس حکم دادگاهی در ترکیه مبنی بر بازداشت سه نفر در ارتباط با کامیون توقیف شده در نوامبر 2013، مشخص می شود که بار کامیون مذکور، لوله های فلزی بوده که در شهر «قونیه» ساخته شده بودند. مشخص شده که این لوله ها، اجزای تکمیل نشده خمپاره انداز بوده اند.

یکی دیگر از رانندگان کامیون ها نیز گفته پیشتر دو بار محموله ای مشابه را از ترکیه به منطقه ای در نزدیکی «ریحانلی» انتقال داده است. در اسناد دادگاه مربوط به بازداشت این راننده، به تحقیقات پلیس اشاره شده که بر اساس آن، مشخص شده قطعات سلاح در کامیون این راننده، به مقصد یک اردوگاه تروریست های وابسته به القاعده در مرز سوریه بارگیری شده بود.


نظرات بینندگان