arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۱۵۷۴۱
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۱ - ۲۷ تير ۱۳۹۴

این خوراکی ها را جایگزین لبنیات کنید

با مصرف این سبزیجات به راحتی کلسیم مورد نیاز بدن خود را تامین کنید.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
همه افراد به این موضوع واقف هستند که کلسیم برای حفظ استخوان‌ها، تقویت دندان و حفظ عملکرد طبیعی اعصاب و عضلات بسیار لازم است.
حال در اینجا به شما می‌گوییم که روزانه چه‌مقدار کلسیم مورد نیاز بدن شما می‌باشد. برای افراد با رده سنی 19 تا 50 سال توصیه می‌شود که 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنند.
این در حالی است که در دوران بلوغ برای افراد 18 سال 1300 میلی گرم لازم می‌باشد. همچنین افراد بالای 50 سال نیز بایستی 1200 میلی‌گرم و زنان در دهه 40 سالگی خود باید 1500 میلی‌گرم کلسیم دریافتی داشته باشند.
یک تفکر شایع در میان افراد این است که مصرف روزانه شیر گاو یک جایگزین خوبی برای کلسیم است اما باید گفت که لزوما بهترین انتخاب نیستند.
افرادی که گیاه‌خوار هستند غالبا به مصرف شیر حساسیت دارند که توصیه می‌شود برای دریافت کلسیم مورد نیاز بدن خود از این سبزیجات غافل نشوند.


اسفناج
در هر فنجان از این سبزی 244/8 میلی‌گرم کلسیم موجود است. اگر این سبزی به عنوان غذای اصلی مصرف شود ( بیش از یک فنجان در روز ) قطعا دریافت کلسیم آن از طریق بدن افراد بیشتر از خوردن شیر خواهد‌بود.
همچنین اسفناج 84 درصد از منگنز مورد نیاز را تامین می‌کند که برای رشد و ساختار استخوان بسیار مناسب است.


کلم‌پیچ
این گیاه ارزش غذایی بالایی داشته و سرشار از کلسیم است همچنین دارای مواد‌معدنی ضروری چون فسفر و منگنز است که برای سلامت استخوانها بسیار مناسب می‌باشد. حتی می‌توان گفت که این گیاه بیش از شیر گاوی کلسیم دارد.


دانه کنجد
این دانه‌ها یکی از بهترین منابع کلسیم به‌شمار می‌روند. یک چهارم فنجان از این دانه‌ها میزان 351 میلی گرم کلسیم بدن شما را فراهم می‌کند و شما می‌توانید به‌راحتی از این دانه در دستور پخت غذا‌های مصرفی و انواع سالاد‌های خود استفاده کنید.


برگ کلم برگ
از دیگر منایبع کلسیم جایگزین لبنیات می‌توان به این گیاه اشاره کرد که می‌توان آنرا به همراه نمک دریا و آب‌لیمو و دیگر روغن‌ها مخلوط کرده و به عنوان اسموتی  مصرف کرد.
گفتنی است که دو فنجان از این گیاه میزان 452/2 میلی‌گرم کلسیم مورد نیاز بدن را فراهم می‌آورد همچنین دارای مقادیر زیادی اسیدفولیک و ویتامین B6 است که از آسیب ساختار استخوانها پیشگیری می‌کند.


ماست ارگانیک
این ماست برای کسانی که مصرف لبنیات ترجیح می‌دهند بسیار مناسب است. یک فنجان از این ماست شامل 447/4 میلی‌گرم کلسیم و حدود 45 درصد از مصرف روزانه کلسیم را تامین می‌کند.
همچنین ماست آلی شامل 35/2 درصد فسفر روزانه را نیز تامین می‌کند، که برای دندان، استخوان و بازسازی آنها بسیار مناسب است.

جام نیوز

نظرات بینندگان