arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۱۴۵۸
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۷ - ۲۶ آبان ۱۳۹۷

بازار مرغ و تخم مرغ کمی آرام گرفت

رئیس اتحادیه مرغ و تخم مازندران با بیان اینکه هرشانه تخم مرغ در بازار کنونی به قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد، گفت: قیمت مرغ نیز در بازار ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان برای مصرف کننده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رئیس اتحادیه مرغ و تخم مرکز استان از ثابت بودن قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار خبر داد.

کامران هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه هرشانه تخم مرغ در بازار کنونی به قیمت 18 هزار و 500تومان به فروش می‌رسد، اظهار کرد: قیمت مرغ نیز در بازار 10 هزار و 500 تومان برای مصرف کننده است.

وی افزود: بازار مرغ و تخم مرغ کمی ثبات یافته و گرانی نرخ تخم مرغ به دلیل تقاضای زیاد این محصول در فصل پاییز و زمستان است.

رئیس اتحادیه مرغ و تخم مرکز استان با اشاره به اینکه مرغ داران در حال حاضر با مشکل تهیه علوفه مواجه شده‌اند، یادآور شد: علوفه از شهرهای دیگر کشور به مازندران وارد می شود و هزینه آن نیز به صورت نقدی باید پرداخت گردد که این امر مرغداران را با چالش روبه رو کرده و گرانی تخم مرغ را رقم زده است.

به گزارش ایسنا، طی ماه‌های گذشته نوسانات نرخ ارز سبب شده که بسیاری از تولیدکنندگان نسبت به افزایش هزینه‌های تولیدشان گله‌مند شوند. در همین راستا مرغداران معتقدند با توجه به این که بخش اعظمی از قیمت تمام شده گوشت مرغ را خوراک آن - که وارداتی و وابسته به ارز است - تشکیل می‌دهد، ستاد تنظیم بازار باید نسبت به افزایش قیمت مرغ زنده و گوشت مرغ اقدام کند. در همین راستا آنها به عنوان تولیدکننده و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی این بخش آنالیز قیمت‌های خود را به ستاد تنظیم بازار ارائه داده اند.

در حالیکه قیمت گوشت مرغ در بازار افزایش یافته و به حدود ۱۱۰۰۰ تومان رسیده است، رضایی، معاون وزیر کشاورزی معتقد است که گرچه برخی از فروشندگان، گرانفروشی می‌کنند اما قیمت گوشت مرغ در بازار گران نیست و مرغداران از قیمت مصوب ۸۲۰۰ تومانی ناراضی هستند و در حال رایزنی با ستاد تنظیم بازار برای تغییر نرخ مصوب هستند.

طی هفته‌های گذشته قیمت گوشت مرغ روند افزایشی در بازار پیدا کرد و طی روزهای گذشته به کیلویی بیش از ۱۱۰۰۰ تومان هم رسید و البته مرغداران عامل آن را بالا بودن قیمت نهاده‌های تولید و خوراک مرغ عنوان می‌کردند، در عین حال معاون وزیر جهاد کشاورزی - در امور دام معتقد است که هیچ مشکلی در زمینه تامین، قیمت و بازار خوراک مرغ وجود ندارد و ماه‌هاست که قیمت کنجاله سویا و ذرت به ثبات رسیده است.

رضایی گفته، گوشت مرغ گران نیست اما برخی گرانفروشی می‌کنند که باید با آنها برخورد شود چرا که به نظر من برخی هیجانات موجود در بازار باعث افزایش قیمت این محصول شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه اگر از طرف اتحادیه‌ای قیمت گوشت مرغ غیرقانونی افزایش پیدا کند، تخلف است و با آن برخورد می‌شود، ادامه داده، گرچه ستاد تنظیم بازار نرخ مصوب کیلویی ۸۲۰۰ تومان را برای مرغ تصویب کرده است اما مرغداران به شدت نسبت به این قیمت اعتراض دارند و از آنجا که بازار را نمی‌توان دستوری کنترل کرد، غافلگیری تولیدکنندگان، قیمت گوشت مرغ در حال بررسی مجدد است.

با ادامه روند صعودی قیمت مرغ در ماه‌های اخیر، در نهایت ستاد تنظیم بازار از تاریخ ۱۰ مرداد، قیمت هر کیلوگرم مرغ با ۹ درصد افزایش حداکثر ۸۱۷۵ تومان تعیین کرد اما این محصول همچنان به روند صعودی خود ادامه داد و به بیش از ۱۱ هزار تومان رسید که ۳۰۰۰ تومان گران‌تر از قیمت مصوب بود.

البته با گذشت زمان قیمت این محصول مقداری کاهش یافت و به حدود ۱۰ هزار تومان رسید که مرغداران علت این کاهش قیمت را عرضه مرغ‌های درجه سه توسط دلالان عنوان کردند، چراکه به گفته آنها قیمت واقعی مرغ کیلویی ۱۱ هزار تومان است چون بازار خوراک مرغ توسط دلالان اداره می‌شود و با قیمت‌های متغیر و افزایشی برای مرغداران تامین می‌شود.

محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی نیز پیش از این در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرده بود، افزایش قیمت مرغ تا حدود ۱۱ هزار تومان، مرغداران را به جوجه‌ریزی بیشتر تشویق کرد و تولید بیشتر در شرایطی که تقاضا کاهش یافته بود باعث شد مرغ ارزان شود، چراکه در دهه اول محرم مصرف گوشت قرمز بیشتر از مرغ است.

وی افزوده همیشه در دهه اول محرم تقاضا برای مصرف گوشت مرغ کاهش می‌یابد و امسال با توجه افزایش جوجه‌ریزی و در نتیجه افزایش عرضه در بازار، قیمت مرغ کاهش پیدا کرد.

به گفته یوسفی، مشکلات تهیه نهاده‌های تولید همچنان برای مرغداران وجود دارد و با وجود اینکه خوراک طیور جزو کالاهای اساسی است و ارز دولتی به آن اختصاص یافته، گران‌تر از قیمت معقول به تولیدکنندگان عرضه می‌شود.

محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی همچنین گفته بود، بزرگترین مشکل مرغداران در حال حاضر کاهش تردد وسایل نقلیه باری است که تامین خوراک مرغ برای برخی مرغداری‌ها را با مشکل مواجه کرده است و ممکن است برخی مرغداری‌ها به دلیل تمام شدن نهاده‌ها، شاهد تلف شدن طیور باشند. اینکه برخی مرغداری‌ها تلفاتی در این زمینه داشته‌اند یا خیر در حال بررسی است.

به گفته وی، کاهش عرضه خوراک مرغ تاثیری در افزایش قیمت آن نداشته است، چراکه مرغداران برای پیشگیری از تلف شدن طیور مجبور به فروش آنها زودتر از موعد هستند.

به گفته رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، به دلیل مشکلات موجود در تامین خوراک طیور در هفته‌های اخیر وزن مرغ‌های پرورشی کاهش یافته است. در حال حاضر وزن مرغ‌ها کاهش یافته چراکه مرغداران مجبورند در برخی موارد، مرغ‌ها را بعد از ۳۰ روز نگهداری به کشتارگاه تحویل دهند، این در حالی است که معمولا مرغ‌ بعد از ۴۵ روزگی به کشتارگاه فرستاده می‌شود. در حال حاضر با همکاری وزارت جهاد کشاورزی ارسال دان مرغ از مرزها به استان‌ها توسط راه‌آهن انجام می‌شود و وضعیت تا حدودی بهتر شده اما کمبود خوراک مرغ همچنان ادامه دارد.

گمرک ایران نیز در پی نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به این سازمان، از لغو ممنوعیت صادرات گوشت مرغ و احشاء آن به صورت سرد، گرم و منجمد خبر داده است و پیشنهاد لغو ممنوعیت صادرات مرغ از سوی وزارت جهاد کشاورزی و براساس اصل صادرات مازاد بر مصرف در جهت پایداری تولید مطرح شده است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز بر همین پایه، صادرات گوشت مرغ را به صورت گرم، سرد و منجمد آزاد اعلام کرده و با ارسال نامه‌ای به گمرک ایران خواستار از سرگیری رسیدگی به ثبت سفارشات این محصول شده است.

نظرات بینندگان