arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۹۲۰۳
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۲ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۹

آمار سرطان سینه در استان مرکزی بالاست/بخش دیالیز استان محروم است

رئیس بیمارستان قدس اراک گفت: بخش دیالیز، بخش محروم و ضعیفی در استان مرکزی است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس بیمارستان قدس اراک گفت: بخش دیالیز، بخش محروم و ضعیفی در استان مرکزی است.

محمدحسن مظفری  در خصوص خسارت‌های وارده ناشی از کرونا به این بیمارستان بیان کرد: در موج اول شیوع بیماری کرونا، استان مرکزی به خوبی شرایط را مدیریت کرد، ولی در موج دوم متاسفانه تمام بیمارستان‌های استان درگیر شدند. بیمارستان قدس به صورت مستقیم درگیر درمان کرونا نیست، اما از تاثیرات منفی این بیماری بی نصیب نبوده است.

وی با بیان اینکه تست pcr و تست ریه بسیاری از بیمارانی که برای اعمال جراحی مراجعه می کنند، مثبت می‌شود، افزود: در حال حاضر یکی از ICUهای بیمارستان به بیماران مشکوک اختصاص یافته است و اتاق ایزوله بخش داخلی نیز به بیمارانی که عموما دارای علائم ریوی هستند اختصاص دارد، البته اخیرا در کنار علائم ریوی علائم گوارشی هم به علائم این بیماری اضافه شده است.

مظفری با اشاره به ابتلای حدود 20 نفر از پرسنل بیمارستان به کرونا و با بیان اینکه هفته گذشته پنج نفر از پرسنلICU از مجموع 22 نفر پرسنل این بخش به قرنظینه رفته‌اند و در نتیجه شدیدا با مشکل کمبود نیرو مواجه شده‌ایم، گفت: تعدادی از پرسنل بستری بودند و بر این اساس آسیب‌های مستقیم از ناحیه شیوع کرونا را متحمل شده‌ایم ولی علیرغم اینکه موارد ابتلای بیماری با حال بد را نیز شاهد بوده ایم، خوشبختانه تلفات جانی نداشتیم.

وی اظهار کرد: متاسفانه تعدادی از پزشکان متخصص عفونی، جراحی و دیگر پرسنل دچار کرونا شده اند و در حال گذران دوران نقاهت هستند، البته کمبود پزشک زیاد نیست، اما با توجه به درگیری حدود 20 نفر از پرسنل با کرونا با کمبود جدی نیرو در این حوزه مواجه شده‌ایم و این امر گرفتاری‌های خاص خود را به همراه دارد.

وی بیان کرد: در این دوران بیمارستان بیش از یک میلیارد و 300 میلیون تومان برای خرید لوازم بهداشتی و حفاظت فردی برای پرسنل هزینه کرده است و این رقم در واقع ماهانه بین 300 تا 400 میلیون تومان است. قطعا با ادامه این شرایط رقم یاد شده بیشتر خواهد شد چراکه بیمارستان امکان خرید لوازم با تعرفه دولتی را ندارد و علاوه بر آن، قیمت اقلام بهداشتی هر روز در حال افزایش است به طوری که دستکش که در گذشته بسته‌ای 20 هزار تومان قیمت داشت، امروز به قیمت 153 هزار تومان، آنهم به صورت نقدی به فروش می رسد و همین امر مشکلاتی را برای مجموعه ایجاد کرده است که امیدواریم از این بحران عبور کنیم.

رییس بیمارستان قدس اراک در خصوص بار مراجعات به این مرکز اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود، انجام اعمال جراحی زیبایی در کل کشور لغو شد و حتی اعمال جراحی که امکان تاخیر در انجام آنها وجود دارد، نیز از لیست خارج شدند، اما به هرحال برخی اعمال مانند سزارین، کیسه صفرا و ... امکان حذف و یا تاخیر ندارد، بر این اساس بار مراجعات مقداری کاهش یافته است، اما رقم قابل توجهی نیست.

وی در خصوص کار کردن در بخش خصوصی اظهار کرد: در حال حاضر فعالیت در بخش خصوصی به صورت کلی بسیار دشوار است و این چالش در بخش درمان بسیار دشوارتر است، حتی بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی در پایتخت نیز در سال‌های اخیر به دلیل مسائل مالی یا تعطیل شده‌اند یا در شرف تعطیلی قرار گرفته‌اند و مسلما بیمارستان قدس هم از این قضیه مستثنی نیست.

مظفری تصریح کرد: حدود 10 سال پیش سود بیمارستان سالانه 8 میلیارد تومان برآورد می‌شد که با همان سود، تجهیزات مورد نیاز خریداری می‌شد، اما سال گذشته هیچ سودی نکردیم و طی پنج ماه اخیر زیان‌ده هم شدیم. اگر این روند تا پایان سال ادامه یابد، دو تا سه میلیارد تومان زیان را متحمل می‌شویم و دلیل گرفتار شدن در این شرایط، تغییر نکردن تعرفه‌ها و تورم سنگین حاکم بر کشور است، علاوه بر این با تغییرات قیمت ارز همه خریدها نقدی شده و این مسئله آسیب جدی به بیمارستان‌های خصوصی زده و حتی پرداخت حقوق پرسنل در بیمارستان‌های خصوصی پرتراکم نیز به مشکل برخورده است.

وی در خصوص فعالیت‌های بیمارستان در اراک تصریح کرد: بیمارستان قدس تنها مرکز مناسب زایمان در شرایط کرونا بود که بسیاری از خانواده‌ها حتی با وجود نداشتن وسع مالی به دلیل شرایط حاکم، بیمارستان خصوصی قدس را انتخاب کردند چراکه نگران درگیری مادر و نوزاد با کرونا بودند، به همین دلیل بار مراجعات زایمان در ماه‌های اخیر بسیار بیشتر شده است و خوشبختانه همزمان با شیوع کرونا در اسفندماه پروژه LDR (زایمان در آب) آغاز شد و اردیبهشت ماه پایان یافت. این توسعه باعث شد که با فراغ بال بیشتری خدمات ارائه شود که رضایتمندی مناسبی از این خدمت حاصل شده است.

رییس بیمارستان قدس اراک با اشاره به کسب رتبه اول زایمان بی درد در کل کشور در بین همه بیمارستان های دولتی، خصوصی و خیریه توسط بیمارستان قدس، گفت: بیش از 68 درصد مراجعان برای انجام زایمان، روش بی درد را انتخاب می کنند و حتی از استان‌های همجوار برای دریافت خدمات در این بخش مراجعه‌کننده داریم و رضایتمندی خوبی به دست آمده است، بر این اساس با جذب تعدادی ماما ارائه این خدمت بدون کمبود نیرو در حال انجام است.

وی در خصوص ظرفیت اراک برای توسعه مراکز درمانی خصوصی اظهار کرد: در مقایسه با شهرهای مشابه هنوز استان مرکزی و شهر اراک در بحث درمان ضعیف هستند و با جمعیتی حدود 700 هزار نفری شهر اراک هنوز ظرفیت توسعه مراکز درمانی خصوصی در این شهر وجود دارد. بسیاری از بیماران هنوز به شهرهای دیگر مراجعه می کنند و به نظر می‌رسد هنوز اراک گنجایش احداث دو بیمارستان خصوصی دیگر را دارد و این مراکز قطعا مراجعان خود را خواهند داشت.

مظفری با اشاره به تجربه همکاری با مجموعه جهاد دانشگاهی در سال های گذشته گفت: در سال 1390 مقرر بود که مرکز درمان ناباروری در اراک با همکاری جهاد دانشگاهی و بیمارستان قدس راه اندازی شود و حتی تجهیزات فعلی مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خریداری و در انبار بیمارستان نگهداری شد، اما متاسفانه این مهم با سنگ‌اندازی های فراوان روبرو شد و در نهایت جهاد دانشگاهی راسا اقدام به راه اندازی این مرکز در اراک کرد.

وی با اشاره به دیگر تجربه های موفق جهاد دانشگاهی در حوزه درمان، اظهار کرد: در بخش ذخیره سازی خون بند ناف اقدامات خوبی به انجام رسیده است و این نهاد جایگاه مناسبی را در راستای ارائه این خدمت در کشور به خود اختصاص داده است. در استان مرکزی نیز این کار قوی و با مطالعه شکل گرفته است و می توان گفت جهاد دانشگاهی استان از بسیاری از استان ها جلوتر هستند.

رییس بیمارستان قدس اراک با بیان اینکه مجموعه بیمارستان در حوزه کمک پرستار دارای مشکل است، گفت: کمک پرستار نه پرستار است، نه بهیار و نه کمک بهیار چراکه در حوزه درمان وظایف این سه گروه کاملا مشخص است و بهیار هم تقریبا منسوخ شده است و نقش کمک پرستار نیز در بیمارستان ها به خوبی تعریف نشده است، به همین دلیل تمایلی به استفاده از این قشر ندارند، درحالی که در شرایط کنونی بیمارستان قدس بیش از 70 کمک بهیار دارد و خدمات آنان باعث رضایتمندی بسیاری از بیماران شده است.

وی با اشاره به فعال سازی گروه استحمام در بیمارستان که برای اولین بار در کشور کلید خورده است، افزود: در این طرح از چهار کمک بهیار خانم و آقا استفاده می شود و بیمارانی که سن بالا دارند و توان استحمام ندارند، توسط این کمک بهیاران استحمام می شوند که اینکار رضایتمندی بالایی را رقم زده است.

مظفری با بیان اینکه فعالیت بخش دیالیز در مجموعه بیمارستان قدس با کم لطفی دانشگاه علوم پزشکی مواجه شد، تصریح کرد: در سال 1390 ساختمان روبروی بیمارستان برای این بخش انتخاب شد و درصدد بودیم که این بخش با همکاری جهاد دانشگاهی فعال شود، اما علوم پزشکی عنوان کرد که این بخش باید توسط بخش دولتی فعال شود و بخش خصوصی نمی تواند به آن ورود کند و گفته شد که مقرر است که اعتبار حاصل از فروش خوابگاه امام رضا(ره) به این کار اختصاص یابد که این امر محقق نشد و پس از مدتی بخش دیالیز بیمارستان ولیعصر هم دچار حریق شد و عملا این پروژه با سنگ اندازی مواجه شد و در نهایت همچنان بخش دیالیز بخش محروم و ضعیفی در استان مرکزی است.

وی با اشاره به ضریب اشغال 75 تا 80 درصدی بیمارستان قدس، افزود: بیمارستان قدس نام خصوصی را یدک می کشد و حتی تعرفه های خصوصی را اعمال می کند، اما در قیاس با بیمارستان های خصوصی پایتخت درمان ارزانتری را به مراجعان ارائه می دهد و رضایتمندی خوبی هم حاصل شده است. این بیمارستان دو ماه گذشته به عنوان کارفرما نمونه استان انتخاب شد و ماه گذشته رتبه اول کشوری در خصوص زایمان بی درد را کسب کرد.

مظفری گفت: در حال حاضر 505 پرسنل و 118 پزشک متشکل از 13 فوق تخصص و 95 متخصص و 10 پزشک عمومی در این بیمارستان فعالند و حجم مراجعات در سال جاری و سال گذشته و فصل شیوع آنفلوآنزا بسیار بالا بود.

وی با بیان اینکه در آستانه ۵۰ سالگی بیمارستان هستیم، بیان کرد: گواهینامه استاندارد ایمنی مواد غذایی از سال 1395 در اختیار بیمارستان است، همچنین اعمال جراحی دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان حدود شش سال است که در این بیمارستان ارائه می شود و به بیماران خاص مانند اوتیسم نیز خدمات رسانی می شود.

مظفری اضافه کرد: طی 10 سال اخیر بیمارستان قدس تنها مرکز درمانی است که دارای بخش سنگ شکن برون اندامی است.

وی در ادامه اظهار کرد: استان مرکزی بیشترین آمار سرطان سینه را دارد و کار پژوهشی مناسبی تاکنون در این زمینه صورت نگرفته است. این بیمارستان از دستگاه ماموگرافی برخوردار است. ما می توانیم با هم افزایی با جهاد دانشگاهی از این ظرفیت استفاده کرده و در امر پیشگیری ورود کنیم. حتی تعرفه را نیمه دولتی تعیین کرد که در این صورت مراجعات افزایش می یابد و کار پژوهشی بیشتری را می توان در این شرایط انجام داد.

رییس بیمارستان قدس در خصوص خدمات رسانی به سالمندان بیان کرد: تنها بیمارستانی که در استان مرکزی و حتی استان های همجوار اعمال جراحی بیماران بالای 80 تا 90 سال را پذیرش می کند بیمارستان قدس است به همین دلیل طی دو سال اخیر وارد حوزه سالمندی شده ایم و تا چند ماه آینده عنوان بیمارستان دوستدار سالمند را می توان به این مرکز درمانی نسبت داد.

ایسنا

نظرات بینندگان