arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۴۵۲۱
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۵ - ۲۴ شهريور ۱۳۹۹

هشدار وزارت بهداشت عراق درباره شیوع همزمان آنفلوآنزا و کرونا در این کشور

با توجه به آغاز فصل سرماخوردگی‌های فصلی (آنفلوآنزا) در عراق، وزارت بهداشت این کشور در هشداری از همه شهروندان عراقی خواست که سرماخوردگی را همان ابتلا به «ویروس کرونا» تلقی کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«ریاض الحلفی» مدیرکل بهداشت عمومی وزارت بهداشت عراق امروز (دوشنبه) در گفت و گو با رسانه‌های این کشور گفت: برای اینکه شهروندان هنگام سرماخوردگی فصلی در خصوص اینکه دچار سرماخوردگی یا کرونا شده‌اند، از بلاتکلیفی خارج شوند، بهتر است آن را ابتلا به کرونا تلقی کنند.
وی اضافه کرد که حتی اگر بیماری مبتلایان، آنفلوآنزا یا سرماخوردگی جزیی باشد، بهتر است آن را کرونا تلقی کنند.
به گفته وی، تنها ۲۰ درصد از مبتلایان به کرونا که به مراحل حاد رسیده‌اند، به مراکز درمانی در عراق مراجعه می‌کنند.
الحلفی ادامه داد که اغلب این بیماران، ابتلا به کرونا را سرماخوردگی فصلی تلقی کرده و پس حاد شدن وضعیت بیماری به بیمارستان مراجعه و بعد از مدت کوتاهی فوت می‌کنند.
الحلفی افزود که هنوز بحث و جدل درباره ویروس کرونا جریان دارد، زیرا بسیاری تصور می‌کردند این ویروس با آغاز فصل گرما و تابستان از بین می‌رود اما با وجود درجه بالای دما در تابستان امسال، آمار مبتلایان به این ویروس در عراق رو به افزایش گذاشت.
وی با اشاره به امکان افزایش تخت‌های بیمارستانی و آزمایش‌های مربوط به کرونا تاکید کرد که وزارت بهداشت عراق برای بدترین شرایط خود را مهیا کرده است. 
سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده است، در دو ماه آینده میزان مبتلایان و مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به کرونا در جهان افزایش یابد.
آخرین آمار مبتلایان به کرونا در عراق حاکی است که در روز گذشته (یکشنبه) سه هزار و ۵۳۱ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند که در مقایسه با روزهای گذشته درصدی کاهش داشته است.
طبق این آمار شمار مرگ و میرهای دیروز در عراق بر اثر ابتلا به ویروس کرونا ۷۳ نفر بوده که این رقم معادل میانگین مرگ و میرهای روزانه در این کشور است.
عراق از زمان شناسایی نخستین مورد ابتلا در ماه فوریه (پنج اسفند ۹۸) تاکنون ۲۹۰ هزار و ۳۰۹ مبتلا و هشت هزار و ۱۴ مرگ و میر ناشی از کرونا ثبت کرده است.

نظرات بینندگان