arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۷۸۹۳
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۰ - ۱۳ مهر ۱۳۹۹

روش های آسان خشک کردن میوه در خانه

خشک کردن میوه روشی برای خراب نشدن میوه‌هاست که می توان به عنوان میان وعده از آن ها استفاده کردخشک کردن میوه ها کار چندان مشکلی نیست و نیاز به وسیله خاصی ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خشک کردن میوه روشی برای خراب نشدن میوه‌هاست که می توان به عنوان میان وعده از آن ها استفاده کردخشک کردن میوه ها کار چندان مشکلی نیست و نیاز به وسیله خاصی ندارد.

شما می توانید به راحتی میوه هایتان را در منزل خشک کنید. با این کار هم از خراب شدن میوه ها جلوگیری کرده اید و هم می توانید از میوه های خشک که خواص آن تفاوت چندانی با میوه تازه ندارد به عنوان میان وعده استفاده کنید. در ادامه به شیوه صحیح خشک کردن میوه ها و بررسی خواص تغذیه ای آن می پردازیم :

 

چگونه میوه ها را خشک کنیم؟

در فرایند خشک کردن میوه ها باید سعی کنیم طعم آن حفظ شود.در واقع میوه خشک نوعی میان وعده سالم و طبیعی است که می توانید برای کودکان هم استفاده کنید.

1- خشک کردن میوه در آفتاب

معمول ترین و ابتدایی ترین روش خشک کردن میوه استفاده از آفتاب است. میوه را نصف یا خرد کنید و به مدت چند روز در فضای بیرون و در معرض نور آفتاب قرار دهید. دقت داشته باشید که برای خشک کردن میوه یک روز گرم آفتابی را که رطوبت هوا زیر 60 درصد و هوا هم آفتابی و گرم باشد ، انتخاب کنید. چون خشک کردن میوه ها چند روز طول می‌کشد باید برای چند روز هوا صاف و آفتابی باشد . میوه ها را با فاصله مناسب روی توری استیل ضدزنگ یا پلاستیکی قرار دهید. سینی میوه را با فاصله از سطح قرار دهید و روی آن پارچه توری نازک بکشید. فاصله سینی از زمین کمک می کند هوا در همه اطراف سینی جریان داشته باشد.

خنک شدن هوا در شب باعث می شود میوه ها دوباره رطوبت را جذب کنند ، بنابراین در شب سینی را در جای سرپوشیده قرار دهید. در طول مدت چند روز به میوه‌ها سر بزنید و آن‌هارا زیر و رو کنید.

2- خشک کردن میوه با فر

در این روش برای جلوگیری از رشد باکتری ها، میوه ها را در دمای پایین گرم کنید تا آب آن‌ها به قدر کافی تبخیر شود. میوه ها را با آب سرد بشویید. هسته و ساقه میوه را جدا کنید .

میوه ها را برش بزنید تا در زمان یکسانی خشک شوند. اگر دوست دارید پوست میوه ها را بگیرید ، تکه های میوه را 30 ثانیه در آب جوش بریزید و سپس به یک ظرف آب یخ منتقل کنید تا پوست میوه ها راحت جدا شود. برای حفظ ظاهر زیبای میوه ها و به حداقل رسیدن تغییر رنگ شان آن ها را 10 دقیقه درون آب لیمو و آب قرار دهید، سپس در آبکش بریزید و با یک دستمال بدون پرز خشک کنید.

فر را از قبل در دمای 54 تا 71 درجه سانتی گراد گرم کنید. روی سینی فر را با کاغذ مومی بپوشانید و تکه های میوه را با حفظ فاصله بچینید. میوه ها را درون فر بگذارید و هر دو ساعت سینی فر را بچرخانید. هنگامی که میوه خشک بافتی مانند چرم پیدا کرد و تا حدی منعطف بود، آماده بیرون آوردن از فر است. بعد از بیرون آوردن میوه های خشک از فر آن ها را در ظرف های پلاستیکی یا شیشه ای بریزید و برای 4 تا 5 روز سر ظرف‌ها را باز بگذارید تا رطوبت باقی مانده آن ها تبخیر شود. طی این روزها ظرف را تکان دهید تا میوه ها کمی جابه جا شوند.پس از پنج روز، در ظرف را ببندید.

مدت زمان لازم برای خشک شدن انواع میوه ها در فر

سیب: 6 ساعت

انگور: 8 تا 10 ساعت

پوست مرکبات: 8 تا 10 ساعت

موز: 6 ساعت

گیلاس: 12 ساعت

توت فرنگی: 12 ساعت

زردآلو: 12 ساعت

آلو: 6 ساعت

گلابی: 6 ساعت

هلو: 6 ساعت

3- استفاده از میوه خشک کن

استفاده از دستگاه میوه خشک کن، سبب می شود آب میوه به صورت خیلی آرام ، آهسته و با حرارت خیلی کم تبخیر شود. بسته به نوع میوه و نوع دستگاه میوه خشک کن، 24 ساعت وقت لازم است تا میوه ها به صورت کامل خشک شوند.

میوه خشک کن را روی درجه حرارت 57 درجه سانتی گراد بگذارید. میوه ها را درون خشک کن بچینید. بعد از 24 ساعت اول برای جلوگیری از خشک شدن بیش ازحد میوه ها، آن ها را مدام چک کنید.

4- استفاده از بخاری و شوفاژ

روی بخاری یا شوفاژ را با فویل آلومینیمی بپوشانید. روی فویل یک پارچه تمیز نخی پهن کنید. میوه‌ها را روی پارچه بچینید و زمان بدهید تا کاملا خشک شوند. بعد از گذشت زمان مد نظر، میوه‌ها را از پارچه جدا کنید و داخل ظرف در بسته بریزید.

نگهداری از میوه خشک

میوه‌ها را در ظروف سربسته و در یک محل خنک نگهداری کنید. میوه های خشک شده اگر به روش صحیح نگهداری شوند، ۹ تا ۱۲ ماه قابل استفاده هستند. برای جلوگیری از فاسد شدن، آن ها را در یک کیسه‌ سربسته درون یخچال قرار دهید.

آیا مزایای میوه خشک مشابه میوه تازه است؟

میوه خشک شده فقط میوه تازه بی آب است، در واقع مواد مغذی در میوه خشک به صورت خالص و مغذی تر یافت می‌شود. به همین دلیل قبل از شروع مصرف میوه خشک به این نکته توجه کنید که به عنوان مثال یک واحد زردآلوی خشک شده، به اندازه یک واحد زرد آلوی تازه نیست، چون دو برابر یک واحد زرد آلوی تازه کالری و شکر دارد. میوه خشک مقداری آب خود را از دست می‌دهد و میزان کالری و قند در حجم آن بیشتر می شود و به همین دلیل باید در مصرف آن احتیاط کرد.

 

روزنامه جام جم 

نظرات بینندگان