arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۸۹۴۲
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۰۹ - ۱۹ مهر ۱۳۹۹

توافق ارمنستان و آذربایجان بر سر آتش‌بس موقت در «قره‌باغ» / اجرای آتش‌بس از بامداد امروز

وزیر خارجه روسیه از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر توقف درگیری‌ها و برقراری آتش‌بس در منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ» خبر داد. سرگئی لاوروف همچنین تاکید کرد که ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر تبادل اسرا و اجساد قربانیان جنگ قره باغ نیز با یکدیگر توافق کردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان جمعه شب پس از انجام مذاکرات در مسکو، بر سر آتش بس در منطقه مورد مناقشه قره باغ به توافق رسیدند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه پس از نشست سه‌جانبه مسکو، ایروان و باکو در مسکو که ۱۰ ساعت به طول انجامید، بیانیه‌ای مشترک در این خصوص قرائت کرد و گفت: «طبق توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان، آتش‌بس در قره‌باغ از بامداد امروز، شنبه (۱۰ اکتبر/۱۹ مهرماه) وارد مرحله اجرا شده است».

وزیر خارجه روسیه افزود: این آتش بس با اهداف بشردوستانه و با میانجی‌گری کمیته جهانی صلیب سرخ و بر اساس اصول و ضوابط این کمیته اعلام شده است.

سرگئی لاوروف همچنین تاکید کرد که ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر تبادل اسرا و اجساد قربانیان جنگ قره باغ نیز با یکدیگر توافق کردند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه روز پنجشنبه از وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان دعوت کرد تا روز جمعه برای انجام مذاکره به منظور برقراری آتش بس در قره باغ، به مسکو سفر کنند.

در همین ارتباط، دفتر کاخ کرملین پنجشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تاریخ ۹ اکتبر (جمعه/۱۸ مهر ماه) به مسکو دعوت شده‌اند تا با میانجیگری "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه، در این زمینه رایزنی کنند.

جنگ مجدد جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی از ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) در گرفت. این منطقه در تابستان ۲۰۱۴، در آوریل سال ۲۰۱۶ و همینطور در جولای گذشته نیز شاهد درگیری بین دو طرف بود.

نظرات بینندگان