arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۰۶۸۲۰
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۲۲ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۹

چگونه هنر درمانی می‌تواند زندگی شما را متحول کند؟

رویا پاک سرشت/سرویس خواندنی های انتخاب:هنردرمانی از شاخه درمان های روانشناسی است و همانطور که از نامش مشخص است بر درمانهای مبتنی بر هنر وابسته است. به طور معمول این نوع درمان مناسب افرادی است که در بیان عواطف و احساسات خود با دشواری مواجهند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رویا پاک سرشت/سرویس خواندنی‌های انتخاب:هنردرمانی از شاخه‌ درمان‌های روانشناسی است و همانطور که از نامش مشخص است بر درمان‌های مبتنی بر هنر وابسته است. به طور معمول این نوع درمان مناسب افرادی است که در بیان عواطف و احساسات خود با دشواری مواجهند.

 

به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، هنر درمانگران فضایی را برای بیان خلاقانه احساسات و موادی مانند رنگ، سرامیک و موارد دیگر فراهم می‌کنند. از مزایای هنر درمانی می‌توان به بهبود خلق و خو و کاهش استرس در بزرگسالان و کودکان اشاره کرد.

 

هر شخصی می‌تواند از هنر درمانی بهره‌مند شود، اما این روش به ویژه برای افرادی که ممکن است در پردازش احساسات خود با کلمات مشکل داشته باشند مفید است، که شامل کودکان، افراد پس از شوک ضربان روحی و افراد مبتلا به زوال عقل است. اما هنر درمانی دقیقا چگونه است؟ هنر درمانی یک کار بالینی است که تحت هدایت یک متخصص آموزش دیده انجام می‌شود. هنر درمانی با مراقبه یا تمرین مراقبت از خود متفاوت است.

 

هنر درمانی یک رشته تخصصی است که با استفاده از مزایای گسترده فیزیولوژیکی در ترکیب با یک درمان روانشناسی به شما در رسیدن به اهداف و به طور کلی رفاه بهتر کمک می‌کند. هنر درمانی می‌تواند در جلسات فردی یا گروهی، در هر نوع محیطی، از بیمارستان تا مدرسه انجام شود. یک جلسه درمانی، معمولاً با یک بررسی کلامی بین بیمار و درمانگر آغاز می‌شود. سپس، درمانگر مواد و فضای لازم برای بیان خلاق را فراهم می‌کند. این کار اغلب با مواد هنری تجسمی مانند رنگ یا سرامیک انجام می‌شود، اما می‌تواند شامل تکنیک‌های  دیگری نیز باشد.

 

هدف هنر درمانی، خلق یک اثر هنری شاهکار نیست، بلکه بیشتر در مورد روند خلق اثر و افکار و احساساتی است که هنگام ساختن اثر هنری پدیدار می‌شود. مردم برای استفاده از انواع هنر درمانی به هیچ تجربه هنری نیاز ندارند. هنر درمانگر برای ایجاد تجربیات بدون شکست برای کمک به شما در یافتن و بیان درونی‌ترین افکارتان به شما کمک خواهد کرد. درواقع، مواد هنری به عنوان ابزار بیان برخی از با ارزش‌ترین احساسات و تجربیات ما عمل می‌کنند.

هنر درمانی

هنردرمانی برای همه مفید است

اگرچه هنر درمانی می‌تواند برای بیمارانی که قادر به بیان کلامی خود نیستند خوب باشد، اما برای افرادی که بیش از حد فکر می‌کنند و می‌دانند چه باید به یک درمانگر بگویند نیز بسیار عالی است. آن‌ها در بازگویی کلامی داستان خود کاملاً تبحر دارند، به گونه‌ای که نزدیک شدن به آن‌ها از طریق هنر دیدگاه تازه‌ای را ارائه می‌دهد که اجازه می‌دهد داستان را از زوایای جدید ببینند. هنر درمانی می‌تواند برای کمک به بیماران با طیف وسیعی از شرایط سلامت جسمی و روانی، از جمله: اختلال استرس پس از سانحه یا ضربه اختلال سوء مصرف مواد (اعتیاد)، زوال عقل، سرطان، اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون، استرس و اضطراب مورد استفاده قرار بگیرد.

چگونه هنر درمانی می‌تواند زندگی شما را متحول کند؟

فواید هنر درمانی

تحقیقات گسترده، فواید بسیاری را برای هنر درمانی نشان داده است. به طور کلی، ساختن اثر هنری می‌تواند باعث تقویت دوپامین، ماده شیمیایی خوب مغز شود. همراه شدن با یک متخصص آموزش دیده می‌تواند تأثیر زیادی در سلامت روان داشته باشد. هنر درمانی می‌تواند به افزایش ترشح دوپامین در مغز و بهبود عزت نفس کلی کمک کند. هر دو این موارد، عامل موثر در درمان شکایات یا اختلالات بهداشت روان هستند.

رواندرمانگر

هنر درمانی همچنین می‌تواند به کاهش استرس، اضطراب و درد کمک کند. یک بررسی در سال ۲۰۱۸ نشان داد که هنر درمانی منجر به موارد زیر می‌شود:

 

وضعیت احساسی بهتر و کاهش گزارش علائم در بیماران سرطانی

 

کاهش استرس برای افراد مبتلا به سایر موارد پزشکی از جمله HIV / AIDS

 

بهبود علائم برای بیماران مبتلا به بیماری‌های روانی

 

ارتقای کیفیت زندگی برای مبتلایان به افسردگی 

 

کنترل تکانه‌ها و بهبود وضعیت عاطفی

 

کاهش افسردگی و حالت عاطفی بهتر برای افراد مسن و افراد مبتلا به زوال عقل استرس، اضطراب

 

کاهش فرسودگی شغلی برای افرادی که با چالش‌های روزمره کنار می‌آیند

 

کودکان

  هنر درمانی و کودکان

مطالعات نشان می‌دهد که هنردرمانی  "تأثیرات قابل توجهی" بر روی کودکان دارای مشکل در تنظیم رفتار و عواطف خود دارد و به کودکانی که در خانواده‌های آسیب دیده زندگی می‌کنند نیز کمک می‌کند. هنر درمانی به افزایش عزت نفس کودکان و بهبود مهارت‌های عاطفی آنان نیز کمک می‌کند.

نظرات بینندگان