arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۳۷۰۸
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۷ - ۲۹ مهر ۱۴۰۰

درمان سریع افسردگی با ورزش

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ورزش می‌تواند به عنوان یک درمان موثر افسردگی در نظر گرفته شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ورزش می‌تواند به عنوان یک درمان موثر افسردگی در نظر گرفته شود.

به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب به نقل از مدیکال نیوز تودی، نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که افزایش فعالیت بدنی، پلاستیسیته عصبی را بازیابی می‌کند.

یک برنامه ورزشی سه هفته‌ای به طور قابل توجهی نمرات علائم افراد بستری شده در بیمارستان را به دلیل افسردگی کاهش داد. محققان نوروپلاستیسیتی افراد را با استفاده از یک روش غیرتهاجمی جدید به نام تحریک ارتباط زوجی (PAS) تخمین زدند.

فواید ورزش برای درمان افسردگی در طول سال‌ها بار‌ها نشان داده شده است. با این حال، مکانیسم‌های پشت این اثر اسرار آمیز است. مطالعه جدیدی که در Frontiers of Psychiatry منتشر شده است، این راز را روشن می‌کند. این نشان داد که ورزش باعث افزایش پلاستیسیته عصبی در افراد افسرده می‌شود.

پلاستیسیته عصبی را می‌توان توانایی مغز در بازسازی خود در پاسخ به تغییرات محیطی دانست. این یک پدیده پیچیده است که عمدتا توسط ژن‌هایی کنترل می‌شود که تعدادی از مولکول‌های کوچک پروتئین را با نام‌هایی مانند "عامل عصبی مغزی" (BDNF) مشتق می‌کنند.   ورودی‌های حسی این بازسازی را آغاز می‌کنند. این شامل تغییراتی در اتصالات بین نورون‌ها است، برخی از اتصالات قوی‌تر و برخی دیگر ضعیف‌تر می‌شوند، زیرا مدار‌های جدید تنظیم می‌شوند و مسیر‌های ارتباطی بین نواحی مغز تغییر می‌کنند. اعتقاد بر این است که دارو‌های ضد افسردگی با افزایش نوروپلاستیسیتی به افسردگی کمک می‌کنند و به نظر می‌رسد درمان‌های جدید تحریک مغزی برای افسردگی مانند تحریک مکرر جمجمه‌ای (rTMS) با تحریک مستقیم قشر با تکانه‌های الکتریکی کوچک همین کار را انجام می‌دهند.

در پایان مطالعه، گروهی که ورزش کردند نمرات افسردگی کمتری نسبت به گروهی که در فعالیت‌های کم تحرک شرکت کرده بودند، داشتند.

نظرات بینندگان