arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۸۰۶۷
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۲ - ۲۹ دی ۱۴۰۰

هشدار سازمان جهانی بهداشت در خلال شیوع بی‌سابقه کرونا در اروپا

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) به سران جهان هشدار داده است که همه گیری کرونا "اصلا به نقطه پایان نزدیک نیست."
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) به سران جهان هشدار داده است که همه گیری کرونا "اصلا به نقطه پایان نزدیک نیست."

 "تدروس آدهانوم گبریسوس" دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: جهان باید در این فرض که سویه جدید کرونا موسوم به امیکرون به طور قابل توجهی ملایم تر است و خطر ناشی از ویروس را رفع می کند، محتاط باشد.

این هشدار در حالی صادر می شود که کشورهای اروپایی رکورد تازه ای از نظر آمار ابتلا را ثبت کرده اند. از جمله فرانسه که از تقریبا نیم میلیون مورد جدید در روز سه شنبه خبر داد.

آدهانوم در یک کنفرانس خبری در ژنو به خبرنگاران گفت که سویه امیکرون در یک هفته گذشته به ۱۸ میلیون مورد جدید ابتلا در جهان منجر شده است.

وی یادآور شد: درحالی که ممکن است این سویه در مجموع کم خطرتر باشد اما این روایت که باعث بیماری ملایم می شود، گمراه کننده است. اشتباه نکنید، امیکرون باعث بستری شدن در بیمارستان و مرگ می شود و حتی در موارد خفیف تر هم مثل سیل مراکز درمانی را غرق کرده است.

او به سران جهان هشدار داد که با رشد باورنکردنی امیکرون در جهان، احتمال ظهور سویه های تازه وجود دارد و برای همین است که ردگیری و ارزیابی همچنان حیاتی است.

وی افزود: من به خصوص نگران کشورهای زیادی هستم که آمار واکسیناسیون در آنها پایین است، چون خطر بیماری و مرگ در کسانی که واکسینه نشده اند چندین برابر است.

همچنین "مایک رایان" مدیر امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت هم گفت که سرعت بالاتر سرایت امیکرون احتمالا باعث افزایش بستری شدن و مرگ خواهد شد، به خصوص در کشورهایی که مردم کمتر در آنها واکسینه هستند.

به گزارش بی بی سی، او گفت: افزایش تصاعدی موارد ابتلا، صرف نظر از شدت سویه های منفرد، به افزایش اجتناب ناپذیر بستری شدن و مرگ منجر خواهد شد.

 ایسنا

نظرات بینندگان