arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۰۷۰۳
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۲۰ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۱

احتمال بروز موج جدید کرونا در ماه‌های آینده/ اعلام آمار کرونا هفتگی می‌شود؟

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: امکان دارد بازهم باتوجه به شرایط کشورها و جهش‌های احتمالی، در آینده با موجی از کرونا در ماه‌های آینده روبرو شویم. در حال حاضر استفاده از ماسک می‌تواند بر اساس وضعیت رنگبندی شهرها و شرایط افراد، متفاوت باشد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس : دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: امکان دارد بازهم باتوجه به شرایط کشورها و جهش‌های احتمالی، در آینده با موجی از کرونا در ماه‌های آینده روبرو شویم. در حال حاضر استفاده از ماسک می‌تواند بر اساس وضعیت رنگبندی شهرها و شرایط افراد، متفاوت باشد.

حمید رضا جماعتی،دبیر کمیته علمی کشوری کرونا اظهار داشت:باتوجه به شرایط موجود، نظر کمیته علمی کشوری کرونا این است که بر اساس رنگبندی شهرها، می‌توان از ماسک استفاده کرد. در حال حاضر وضعیت رنگبندی اکثر شهرهای کشور، زرد و آبی است؛ بنابراین افرادی که بیماری‌های زمینه، سیستم ایمنی ضعیف و سن بالا ندارند و تحت درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی نیستند در محیط‌های باز الزامی به استفاده از ماسک ندارند.

چه افرادی در چه مکان‌هایی ماسک بزنند

وی افزود: در محیط های سربسته به ویژه محل‌هایی که افراد زیادی حضور داشته و سیستم تهویه مناسبی ندارند، استفاده از ماسک همچنان مورد تاکید است. همچنین افرادی که ریسک بالا دارند؛ مانند افراد دارای ضعف سیستم ایمنی، بیمارانی که تحت درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند، بیماران پیوندی و سالمندان، توصیه این است که استفاده از ماسک، استمرار داشته باشد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: در بیمارستانها و مراکز درمانی که احتمال مراجعه بیماران مبتلا به کووید۱۹ وجود دارد و پرسنل آن احتمالا در معرض خطر قرار می‌گیرند، استفاده از ماسک باید الزامی باشد. این تصمیم کمیته علمی کشوری کرونا با توجه به شرایط موجود اتخاذ شده و ممکن است در هفته‌ها و ماه‌های آینده بر اساس شرایط جدید، نظر کمیته علمی هم تغییر کند.

کاهش اثربخشی محدودیت های اجتماعی در صورت کاهش بیماری

وی افزود: اگر میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر بیماران کووید۱۹ در یک کشور کاهش قابل توجهی داشته باشد به نظر می رسد که انتقال ویروس در آن جامعه کاهش یافته است. مطالعات نشان داده‌اند که هر قدر میزان ابتلا و بستری کووید۱۹ کاهش می‌یابد، محدودیت‌های اجتماعی مانند استفاده از ماسک هم می‌توانند اثربخشی کمتری داشته باشند؛ البته فواید استفاده از ماسک بر همگان ثابت شده است.

پاندمی کرونا هنوز پایان نیافته است

جماعتی با بیان اینکه هنوز پاندمی کرونا در جهان پایان نیافته است،گفت: در برخی کشورها مانند استرالیا، نیوزیلند و آمریکا، میزان ابتلا به کرونا در هفته‌های اخیر، افزایش یافته و میزان مرگ و میر بیماران در آمریکا، مختصری افزایش داشته و احتمال چرخش بالای ویروس در برخی کشورهای اروپایی و آفریقایی(باتوجه به کم بودن میزان واکسیناسیون در کشورهای آفریقایی) وجود دارد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: نوع ویروس در چرخش در کشورهای مختلف، عمدتا BA۲ بوده اما اخیرا گزارش هایی از افزایش موارد ابتلا به BA۴، BA۵ و BA۲.x وجود داشته و در برخی کشورها مانند پرتغال، شرایط قدری نگران کننده بوده چراکه در این کشور، سویه ای از اُمیکرون(BA۵) در حال افزایش است که از نظر شدت، به دلتا شبیه است که البته هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.

هنوز هم مواردی از ابتلا به سویه دلتا در جهان وجود دارد

وی با اشاره به وجود مواردی از جهش دلتا در موارد ابتلا به کرونا در جهان، یادآور شد: هنوز هم مواردی از ابتلا به این سویه در کشورهای مختلف وجود دارد و این نشان می‌دهد که این سویه، در حال چرخش است که جای نگرانی دارد چون امکان دارد بازهم باتوجه به شرایط کشورها و جهش های احتمالی، در آینده با موجی از کرونا در ماه های آینده روبرو شویم بنابراین به همین دلیل، توصیه کمیته علمی باتوجه به اثبات کارآیی واکسن در مطالعات مختلف، این است که حتما واکسیناسیون به ویژه در نوبت سوم و چهارم(برای افراد واجد شرایط)، تکمیل شود.

از فرصت طلایی موجود برای تکمیل واکسیناسیون استفاده کنیم

جماعتی گفت: تکمیل واکسیناسیون کودکان به ویژه در گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال، مورد تاکید کمیته علمی است چراکه ممکن است باتوجه به شرایط ماه های آینده، بازهم با موجی از بیماری کرونا با جهش های جدید روبرو باشیم بنابراین باید از این فرصت طلایی برای تکمیل واکسیناسیون استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: با عبور از مرحله حاد پاندمی کرونا، واکسیناسیون روند کاهشی داشته و توصیه تمامی صاحب نظران حوزه سلامت در دنیا این است که مردم حتما واکسیناسیون خود را به ویژه تزریق نوبت سوم و چهارم انجام دهند تا بتوانیم در آینده از ایجاد موج های جدید با سویه ها و زیرسویه های جدید، پیشگیری کنیم.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به لزوم اجرای دوباره طرح شهید سلیمانی برای تقویت واکسیناسیون به ویژه در نوبت سوم و چهارم و گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال، گفت: در این طرح می توان با مشارکت بسیجیان، به تقویت پوشش واکسیناسیون کمک کرد. برخی پیشنهادات برای ارائه واکسن کرونا در داروخانه‌ها بوده که نیاز به ساختار قوی و برنامه ریزی مدون دارد.

با کاهش کرونا در کشور می‌توان آمار را هفتگی ارائه کرد

جماعتی به تداوم تک رقمی شدن آمار مرگ و میر روزانه در هفته های اخیر اشاره کرد و یادآور شد: یکی از پیشنهادات کمیته علمی کشوری کرونا این است که باتوجه به آمار تک رقمی مرگ و میر روزانه بیماران کرونایی، توصیه می‌شود که بهتر است ارائه آمارهای کرونا از روزانه به هفتگی تغییر یابد تا استرس جامعه کمتر شود؛ البته این پیشنهاد، مقطعی و تا زمانی است که مرگ و میر روزانه کرونا، دو رقمی و افزایش قابل توجهی نباشد.

رمدسیویر سرپایی توصیه نمی شود

وی اظهار داشت: در شرایط کنونی که تعداد مبتلایان کووید۱۹ در کشور کاهش چشمگیری یافته، بیمارستانها ظرفیت پذیرش بیماران را دارند. در حال حاضر، اکثر بیماران کرونایی که بستری می‌شوند، بیماران دارای نقص سیستم ایمنی، افراد مسن و واکسن نزده ها هستند؛ بنابراین در این شرایط، رمدسیویر سرپایی توصیه نمی‌شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: پروتکل تجویز و مصرف رمدسیویر در بخش سرپایی، مربوط به زمان قله های پیک بیماری و پر بودن ظرفیت بیمارستانها بود تا با کمک آن، فشار بالای بیمارستانها و نیروهای آن را مهار کرد. در حال حاضر توصیه کمیته علمی کشوری کرونا حذف تجویز و مصرف رمدسیویر در بخش سرپایی از پروتکل درمانی است چون خیلی از مواردی که در بخش سرپایی، رمدسیویر دریافت می کنند ممکن است تایید نشده باشند و به عنوان مورد محتمل تحت درمان قرار می گیرند که در این شرایط، تست و بررسی این بیماران و حذف رمدسیویر سرپایی می تواند در سلامت این افراد اثرگذار باشد.

شناسایی ۱۳۵۶ مورد قطعی آبله میمونی در جهان

جماعتی از شناسایی یک هزار و ۳۵۶ بیمار مبتلا به آبله میمونی در جهان بر اساس گزارش های سازمان جهانی بهداشت خبر داد و گفت: باید در برابر آبله میمونی احتیاطات لازم شود. وزارت بهداشت نیز در این زمینه اقدامات لازم را انجام داده اما خوشبختانه تا کنون گزارش رسمی از شناسایی آبله میمونی در ایران نداریم و تا کنون یک هزار و ۳۵۶ مورد قطعی از این بیماری در جهان شناسایی شده که برخی از این بیماران، فاقد بیماری‌های زمینه ای و تماس با مبتلایان آبله میمونی بوده‌اند و اکثر آنها نیز بهبود یافته و مشکل جدی ندارند.

نظرات بینندگان