کد خبر: ۶۸۲۱۹۹
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۴ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

ابزاری جدید برای مقابله با باکتری‌های سرطان‌زای معده

هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori)، باکتری ایجادکننده التهاب معده، زخم معده و سرطان معده حدود نیمی از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد به همین دلیل شناسایی سریع عفونت ناشی از آن و انتخاب ترکیب مناسب از آنتی‌بیوتیک‌های نفوذپذیر بر آن ضروری است. با این حال، ابزارهای فعلی در شناسایی آن محدود هستند و بیشتر به این دلیل که هلیکوباکتر پیلوری به‌کندی رشد می‌کند و به‌سختی کشت می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori)، باکتری ایجادکننده التهاب معده، زخم معده و سرطان معده حدود نیمی از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد به همین دلیل شناسایی سریع عفونت ناشی از آن و انتخاب ترکیب مناسب از آنتی‌بیوتیک‌های نفوذپذیر بر آن ضروری است. با این حال، ابزارهای فعلی در شناسایی آن محدود هستند و بیشتر به این دلیل که هلیکوباکتر پیلوری به‌کندی رشد می‌کند و به‌سختی کشت می‌شود.

به گزارش فیز، محققان موسسه انرژی زیستی و فناوری فرآیندهای زیستی چینگدائو (QIBEBT) آکادمی علوم چین (CAS) و همکارانشان در آزمایشگاه ایالتی پیشگیری و کنترل بیماری‌های عفونی، موسسه ملی کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیردار چین (ICDC) و بیمارستان شهری چینگدائو، ابزار پزشکی به‌نام «رامانومتری آزمایش حساسیت ضد میکروبی بالینی برای هلیکوباکتر پیلوری» (CAST-R-HP) ایجاد کرده‌اند که به‌عنوان یک ابزار جدید قدرتمند در تشخیص و درمان عفونت‌های هلیکوباکتر پیلوری نویدبخش است.

در مبارزه با هلیکوباکتر پیلوری، محققان و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی به ابزارهایی نیاز دارند که برای شناسایی عامل بیماری‌زا و آزمایش‌های حساسیت ضد میکروبی، سریع، قابل‌ اعتماد و حساس باشند، به‌همراه پروفایل جهش ژنومی که مکانیسم‌های مقاومت باکتری را نشان می‌دهد.

روش‌های فعلی برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری و شناسایی آنتی‌بیوتیک‌های حساس برای درمان ریشه‌کنی، کشت باکتریایی و آزمایش حساسیت دارویی بر اساس نمونه‌های آندوسکوپی مخاط معده است.

پروفسور ژانگ جیان ژونگ از آزمایشگاه ایالتی پیشگیری و کنترل بیماری‌های عفونی چین، محقق ارشد این تحقیق گفت: آزمایش حساسیت ضد میکروبی مبتنی بر کشت فعلی بسیار کند است و به حداقل یک هفته زمان نیاز دارد.

این گروه رویکردی ابداع کرده است که قابلیت شناسایی سریع عامل بیماری‌زا، آزمایش‌های حساسیت ضد میکروبی مبتنی بر مهار متابولیسم و توالی‌یابی ژنوم کامل تک سلولی با کیفیت بالا را برای آشکارسازی مکانیسم‌های مقاومت ضد میکروبی دارد. روش آنان دقت بیش از ۹۸ درصدی ارائه کرد و در وضوح دقیق تک سلولی که به‌طور مستقیم بر اساس نمونه‌های بافت‌برداری کار می‌کند، موفق است.

فن‌آوری‌های اصلی، به‌نام را مانومتری کاوشگر آب سنگین و مرتب‌سازی و توالی‌یابی سلولی فعال‌شده با رامان، در ابزار را مانومتری آزمایش حساسیت ضد میکروبی بالینی برای هلیکوباکتر پیلوری (CAST-R-HP) یکپارچه شده‌اند.

ژو جیان، یکی دیگر از محققان ارشد پژوهش و مدیر مرکز تک سلولی QIBBT می‌گوید: استقلال کشت، سرعت، وضوح بالا و خروجی اطلاعات جامع، رامانومتری آزمایش حساسیت ضد میکروبی بالینی برای هلیکوباکتر پیلوری (CAST-R-HP) را به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای تشخیص و درمان عفونت‌های هلیکوباکتر پیلوری کنونی با دقت تک سلولی نشان می‌دهد.

با نگاهی به تحقیقات آینده، این گروه راه‌هایی را برای تسریع بیشتر رامانومتری آزمایش حساسیت ضد میکروبی بالینی برای هلیکوباکتر پیلوری (CAST-R-HP) بررسی خواهد کرد. به‌عنوان مثال، آنان تراشه مبتنی بر میکروسیال‌ها برای غنی‌سازی تعداد کمی از سلول‌ها که به‌طور مستقیم از بافت آلوده به هلیکوباکتر پیلوری برداشته شده است را ارزیابی کرده و آن را توسعه می‌دهند. این توسعه تراشه می‌تواند زمان برگشت آزمایش حساسیت ضد میکروبی مبتنی بر مهار متابولیک را از حدود سه روز به کمتر از ۲۴ ساعت کاهش دهد.

لیو مین از مرکز تک سلولی QIBBT بیان کرد: گام بعدی ما ارزیابی کامل کارایی جریان کار همه آنتی‌بیوتیک‌های خط اول و دوم است که برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری استفاده می‌شوند.

ابزار این گروه تحقیقاتی همچنین می‌تواند برای ترسیم ناهمگنی هلیکوباکتر پیلوری در سطح ژنوم به‌کار گرفته شود.

ژو جیان افزود: با توانمندسازی تشخیص آزمایش حساسیت دارویی و ردیابی منبع مبتنی بر ژنوم کامل، رامانومتری آزمایش حساسیت ضد میکروبی بالینی برای هلیکوباکتر پیلوری (CAST-R-HP) نه تنها باید تجویز دقیق آنتی‌بیوتیک‌ را برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری تسهیل کند بلکه خطر مقاومت دارویی در جمعیت عمومی انسانی را نیز باید کاهش دهد.

یافته‌های این تحقیق در ۱۸ ژوئن در مجله Clinical Chemistry منتشر شد.

نظرات بینندگان